zamknij
W.Kruk
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Czym jest cellulit i czy można się go pozbyć?

AUTOR: |26 cze 2017

Doskonale znasz to ekscytujące uczucie, gdy po okresie urlopowej suszy z wypiekami na twarzy przeglądasz oferty wakacyjnych podróży… Mmmmm… Ty na piaszczystej plaży, Ty w pełnym słońcu, Ty w stroju kąpielowym… I w tym momencie Twój wzrok wędruje w kierunku ud, na których lata temu biwak rozbił cellulit. Która z nas nie doświadczyła jego inwazji?

Ale choć na widok cellulitu na twarzach wielu kobiet pojawia się grymas, nie każda zdaje sobie sprawę, co jest przyczyną pomarańczowej skórki. Czym jest cellulit? Dlaczego u niektórych jest bardziej widoczny niż u innych? I czy można z nim skutecznie walczyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Definicja cellulitu dla laików

Cellulit nie jest chorobą ani schorzeniem – to normalny stan skóry, który dotyka od 80% do 98% kobiet (rzadko spotyka mężczyzn, prawdopodobnie z powodu innego sposobu odkładania się tłuszczu, struktury tkanki łącznej i grubości skóry). Cellulit jest czasem porównywany do skórki pomarańczy lub serka wiejskiego, a jego charakterystyczne grudki widoczne są często na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu.

Co jest przyczyną cellulitu?

Jest on spowodowany najwyższą warstwą tłuszczu – znaną również jako tłuszcz podskórny – która pęcznieje pod skórą. Tłuszcz ten ma również kontakt z włóknistą tkanką łączną, która łączy skórę z mięśniami. Naprężona tkanka rozciąga skórę, podczas gdy tłuszcz wypychany jest w stronę skóry, czego wynikiem są grudki na jej powierzchni.

Komórki tłuszczowe u kobiet są utrzymywane w miejscu przez sześcienne struktury uformowane przez włókniste struny kolagenu. Komórki tłuszczowe mężczyzn są natomiast utrzymywane przez przeplatające się włókniste przewody. Dlatego też gdy kobieta przybiera na wadze, jej komórki tłuszczowe zwiększają się i naciskają na skórę. Gdy zaś mężczyzna zyskuje dodatkowe kilogramy, ułożenie jego komórek tłuszczowych pozwala na ich równomierne rozciąganie.


Jak to możliwe, że cellulit pojawia się tylko u niektórych?

Poza różnicami wynikającymi z płci, istnieją inne czynniki determinujące możliwość pojawienia się cellulitu lub jego intensywność. Największe znaczenie może mieć podłoże genetyczne, co wyjaśniałoby dlaczego z cellulitem zmagają się zarówno kobiety szczupłe, jak i otyłe. Na cellulit wpływ mają również hormony, dieta, aktywność fizyczna, całkowita masa tłuszczu oraz wiek. Nabieranie masy może powodować jego pojawienie bądź intensywność.

Skoro cellulit nie jest szkodliwy, to dlaczego cieszy się tak złą sławą?

To trudne pytanie, na które odpowiedź znajduje się gdzieś pomiędzy standardami kobiecego piękna, machinacjami przeróżnych przemysłów oraz zwykłymi względami estetycznymi – koniec końców, wiele kobiet chce po prostu, aby ich uda i biodra wyglądały tak gładko jak pozostałe części ciała.

Słowo „cellulit” pojawiło się po raz pierwszy na uczelniach medycznych we Francji, gdzie badano go jako chorobę. Termin został jednak dość szybko przyswojony. Po raz pierwszy w języku angielskim pojawił się nie w raporcie medycznym, ale w czasopiśmie Vogue w roku 1968 (co nie dziwi, biorąc pod uwagę nagłą modę na diety-cud w latach 60.).


Czy zrzucanie wagi likwiduje cellulit?

Cóż, teraz, skoro już wiesz czym jest cellulit, zdajesz sobie pewnie sprawę, że akceptacja i polubienie go jako naturalnej części Twojego ciała może być najłatwiejszym wyjściem. Nie możesz zmienić tego, w jaki sposób Twoje ciało odkłada tłuszcz. Z drugiej strony zrzucenie wagi może być pewnym sposobem na ograniczenie cellulitu. Im mniejszy rozmiar mają komórki tłuszczowe, tym mniej będą one wypychane w stronę skóry. Lekarze zalecają dietę i ćwiczenia na utratę masy, ale istnieją też inne metody, które mogą być pomocne.

Potrójne uderzenie w cellulit

Jeśli chcesz znaleźć łatwiejszy sposób na wypędzenie cellulitu ze swojego ciała niż egzorcyzmy, sprawdź oferty, które przygotowaliśmy dla Ciebie tutaj. Znajdziesz wśród nich kompleksowe kuracje wyszczuplające już od 79,99 zł (m.in. Exilis, kriolipoliza medyczna, Vacu Power, lipoliza iniekcyjna i bezinwazyjna, liposukcja ultradźwiękowa, elektrostymulacja) i zabiegi antycellulitowe już od 39 zł, w tym endomasaż i innowacyjna terapia na bazie komórek macierzystych.

By zwiększyć swoje szanse na redukcję cellulitu, możesz zatem połączyć zabiegi kosmetyczne ze zdrową dietą i ćwiczeniami. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Skorzystaj zatem z wygodnego i oszczędnego cateringu dietetycznego oraz różnorodnych treningów (m.in. ćwiczenia na siłowni, pole dance, basen, indor cycling, fitness, w tym na trampolinach).

By nie zostać niedzielnym bywalcem klubów sportowych, poznaj 8 sposobów na przygotowanie się do treningowej rutyny jeszcze przed wizytą na siłowni lub sali gimnastycznej. Następnie charakter treningów dostosuj do siebie, by wytrwać w postanowieniu prowadzenia aktywnego trybu życia. Jeśli zależy Ci na efektywności, sprawdź 7 najlepszych treningów na utratę wagi i wysmuklenie sylwetki. Jeśli zaś szukasz fitnessowych nowinek, poznaj 7 nowoczesnych treningów, na których na pewno nie będziesz się nudzić.