zamknij
Do 15% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem TANIEJ. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jak we właściwy sposób przygotować tosty z grillowanym serem?

AUTOR: Shannon Grilli |8 kwi 2020

Mimo że do przygotowania tostów z grillowanym serem wystarczą proste składniki - chleb, ser i wysoka temperatura – wielu kucharzy-amatorów wciąż nie do końca wie, jak poprawnie przyrządzić to danie. Możliwe, że dzieje się tak dlatego, że w zasadzie każdy z nich ma swój własny „sekretny” przepis.

Niektórzy upierają się, że zamiast masła należy użyć majonezu, ponieważ dzięki niemu tosty lepiej smakują i są bardziej zrumienione. Inni twierdzą, że tarty ser topi się lepiej niż ser w plastrach. Jeszcze inni bez końca nalegają, by w procesie przygotowania wykorzystywać aromatyczne olejki spożywcze oraz specjalne gatunki sera i ręcznie wyrabiane pieczywo.

Nie słuchaj ich. Jeśli chodzi o proces przygotowania tostów z grillowanym serem, prostota i kilka łatwych do opanowania technik odgrywają ważniejszą rolę niż wymyślne składniki. Chwyć patelnię w dłoń i podążaj za poniższymi wskazówkami.

 

Jak przygotować tosty z grillowanym serem?

 

Składniki:

 1. Dwie kromki chleba tostowego.
 2. Dwa plastry sera dowolnego rodzaju (jeśli zależy ci na przygotowaniu takich tostów, jakie serwuje się w knajpach, najlepszy będzie ser topiony, jednak inne rodzaje również się nadają – wybierz taki, jaki tobie najbardziej odpowiada).
 3. Masło (łyżka stołowa powinna wystarczyć).
 4. Patelnia do smażenia z przykrywką (najlepiej patelnia z nieprzywierającą powłoką)
 5. Łopatka kuchenna.

Przygotowanie:

 • Rozgrzej trochę masła na patelni.
 • Gdy masło będzie gorące, ułóż obydwie kromki chleba na patelni i pozwól im wchłonąć jego część. 

Uwaga: wiele osób lubi dodatkowo smarować chleb masłem przed położeniem go na patelnię, istnieje jednak ryzyko, że przez to tost stanie się bardziej wilgotny jeśli przesadzi się z ilością masła. Jeśli bardziej odpowiada ci taka opcja, możesz śmiało uwzględnić ten krok w procesie przygotowania.

 • Kiedy chleb wchłonie już wystarczającą ilość masła, ułóż ser na jednej kromce i użyj łopatki, żeby odwrócić drugą kromkę i przykryć nią ser.
 • Zmniejsz ogień pod patelnią.
 • Połóż przykrywkę na patelni.

Ponieważ chleb zarumienił się już po obu stronach, nie trzeba go w tym momencie dodatkowo przewracać. Dzięki przykryciu patelni można mieć pewność, że ser całkowicie się roztopi.

 • Po około minucie podnieś przykrywkę i sprawdź, czy ser wystarczająco się już roztopił. Jeśli tak, przewróć tost na chwilę, tak aby z obu stron był równomiernie zrumieniony.
 • Zdejmij tosta z patelni i wcinaj. Smacznego! :)

Jak sprawić, by tost z grillowanym serem był jeszcze smaczniejszy?

Profesjonalni szefowie kuchni dzielą się swoimi wskazówkami

 

Skoro już masz opanowaną technikę przyrządzania tostów z grillowanym serem, zobacz, jak możesz ją doszlifować dzięki poniższym poradom od zawodowych szefów kuchni:

Najpierw upiecz chleb w tosterze

Andrew Manning, współwłaściciel Mardi Gras Cafe w Atlancie, woli zacząć od wypieczenia chleba w tosterze, aby zminimalizować prawdopodobieństwo, że zrobi się on wilgotny od masła.

Łącz różne gatunki serów

David Fhima, główny szef kuchni w restauracji Faces Mears Park w Saint Paul, zawsze używa trzech różnych rodzajów sera: miękkiego, twardego oraz mocno aromatycznego. Z kolei Horacio Rivadero, półfinalista konkursu im. Jamesa Bearda oraz chef kuchni w Tantalize Miami, lubi łączyć konkretne sery z różnych zakątków świata: amerykański ser topiony, włoski ser provolone oraz francuski ser gruyère.

Wykorzystuj różne rodzaje chleba

Patricio, sous chef w Austin’s Ale House w Queens w stanie Nowy Jork, woli używać sycącego chleba ziemniaczanego zamiast zwykłego białego chleba, podczas gdy szef kuchni w Bacchanal Buffet at Caesars Palace w Las Vegas Ryan Primo Nuqui zawsze sięga po francuski chleb brioche.

Wypróbuj masło klarowane

Wspomniany już szef Nuqui sugeruje użycie masła klarowanego, ponieważ rozpuszcza się ono w wyższej temperaturze niż zwykłe masło, dzięki czemu zmniejsza ryzyko spalenia tosta (a przecież wszystkim nam kiedyś się to przydarzyło).

A może jednak użyć majonezu?

Pamiętasz, jak wcześniej wspomniane zostało, że niektórzy używają majonezu podczas przyrządzania tostów z grillowanym serem? Podobną zasadę wyznaje dwóch szefów kuchni: Kevin Savoy z Max’s Wine Dive w Denver oraz Ali Omar – współwłaściciel położonej niedaleko Cleveland restauracji Ceedo’s Eatery. Obaj jednak zgadzają się, że majonez należy rozsmarować wewnątrz tosta. Jak twierdzi Savoy: „Majonez sprawia, że tekstura dania staje się bardziej kremowa, a sam ser jeszcze bardziej gorący i bąbelkowy.”

Bekon, bekon i jeszcze raz bekon

Wspomniany już szef kuchni Patricio ma złotą radę, którą można zastosować, kiedy wszystko inne zawiedzie – i to nie tylko podczas przygotowywania tostów z grillowanym serem, ale w każdej życiowej sytuacji: „Dodaj bekon.”

 

 


 

Czytaj Więcej