zamknij
Do 20% zniżki od ceny sprzedaży na urodę i fajne aktywności z kodem TANIEJ. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Korzyści z masażu: ekspert wyjaśnia wszystko

18 kwi 2018

Korzyści płynące z masażu wykraczają daleko poza zwykły relaks. W rzeczywistości masaż jest holistyczną terapią, która może wpływać na każdą część ciała, od bólu w dolnej części pleców po ucisk w szyi.

Aby dowiedzieć się więcej, przeprowadzono wywiad z Emmanuelem Bistasem, licencjonowanym amerykańskim masażystą, założycielem i dyrektorem Nowej Szkoły Masażu w Chicago, współwłaścicielem Centrum Terapii Masażu River North, który od ponad dekady uczy studentów masażu.

Poniżej niektóre z jego odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące jego pracy.

Jakie są zalety masażu?

Ludzie myślą o masażu jako o sposobie leczenia ciała, ale jego zalety zaczynają się już w umyśle. Ciało wysyła sygnał do mózgu i układu nerwowego, że jest gotowe, by się zrelaksować. Następnie centralne systemy kontroli przekazują tą wiadomość do mięśni i pozostałych części ciała, tworząc efekt relaksacji.

Proces ten można porównać do pisania na maszynie. Pracujesz z komputerem, a informacja zostaje przetworzona na dysku twardym, ale cały czas można edytować dane za pomocą klawiatury (z taką tylko różnicą, że komputerem jest ciało, dyskiem twardym mózg, a klawiatura to mięśnie i skóra.)

Czym różni się masaż od leku, który otrzymujesz w drogerii?

Tu chodzi o współpracę. Pacjent odgrywa dużą rolę. To nie to samo, co zażywanie substancji chemicznej, pigułki, która nokautuje niezależnie od tego, czy się w to wierzy, czy nie

Aby uzyskać pełne korzyści z masażu, należy zrobić cztery rzeczy:

  • Bądź otwarty: jeśli pacjent nie lubi być dotykany lub nie myśli, że masaż mu pomoże, zabieg wywoła więcej napięć, niż relaksujących korzyści.
  • Współpracuj: jeśli nacisk nie jest właściwy, musisz coś powiedzieć. Tak samo, gdy czujesz się przegrzany, gdy jest ci zbyt zimno lub odczuwasz inny rodzaj niewygody.
  • Zaangażuj się: regularny masaż jest bardziej skuteczny, niż doraźny zabieg. Jeśli poddajesz się masażowi tylko wtedy, gdy odczuwasz poważny ból, stawiasz terapeutę w sytuacji niemożliwej, ponieważ ma on 60 minut na cofnięcie szkód, które zostały wyrządzone przez lata.
  • Wiedz, czym to nie jest: masaż jest terapią uzupełniającą - nie sprawi, że będziesz zdrowszy. Dobra kondycja fizyczna i psychiczna również wymaga odpowiedniego odżywiania, dostatecznego odpoczynku, ćwiczeń i opieki medycznej.

Jaka jest różnica między zachodnimi, a orientalnymi stylami masażu?

Różnica polega na tym, jak terapeuci myślą o ciele. W stylu zachodnim głównym przedmiotem zainteresowania są mięśnie i tkanki - w zasadzie całe ciało fizyczne. Ale w stylu wschodnim nawet nie myśli się o mięśniach.

Główna uwaga skupiona jest na przepływie energii i informacji przez ciało oraz sposobach ich oczyszczenia.

Techniki wynikające z każdego podejścia są podobne, ponieważ wymagają stosowania nacisku w sposób strategiczny. Ale obie szkoły używają różnych map, aby dotrzeć do sedna swoich technik. Można to porównać do dwóch osób zmierzających do centrum miasta. Jedna wyposażona jest w mapę rowerową, a druga w mapę ścieżek dla pieszych. Obie widzą ten sam teren, ale podążają różnymi drogami i zauważają różne punkty orientacyjne

Jakie rodzaje masażu są najlepsze dla moich objawów?

To nie jest właściwe pytanie. Po pierwsze dlatego, że każdy rodzaj masażu można dostosować do potrzeb pacjenta. Można zmienić sposób nacisku, jego głębokość, prędkość lub temperaturę zabiegu, a wszystko to bez konieczności zmiany procedury leczniczej.

Po drugie, każdy objaw może oznaczać różne rzeczy. Na przykład bóle kręgosłupa mogą wskazywać na rzeczywisty problem górnego odcinka kręgosłupa, ale może to być również spowodowane uciskiem w klatce piersiowej, jako wynik garbienia się lub wielu innych przyczyn.

Innymi słowy, symptomy to niewiarygodny przewodnik. Bardziej efektywny jest wybór stylu masażu w oparciu o to, co jest dla nas najlepsze.

 

ZOBACZ TAKŻE:


The Benefits of Massage: An Expert Explains It AllEtykieta w gabinecie masażu

Kompletny przewodnik o masażu i garść porad dla początkujących klientów.
The 11 Types of Massage: A Complete Guide11 rodzajów masażu: kompletny przewodnik 

Rzetelny przewodnik po 11 najczęstszych rodzajach masażu.
Massage Etiquette Guide: Tips for the Most Relaxing MassageKompletny przewodnik po masażu 

Wszystko, co powinnaś wiedziec o masażach, zebrane w formie praktycznego przewodnika.
Massage for Runners Isn't Just About Feeling GoodTechniki masażu: porady 

Jak sprawić, by masaż sprawił Ci największą przyjemność?