PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

W jaki sposób rozpocząć dietę sokową: Przewodnik po oczyszczaniu i detoksykacji

AUTOR: Groupon Editors |27 wrz 2017

Informacje o detoksie są obecnie wszędzie: robią to celebrytki, robią to matki Polki, ale czy mogłabyś i Ty? Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć dietę sokową, nie jesteś w tym sam. Chociaż obietnice, że zaczniesz lepiej się odżywiać lub korzystać z członkostwa w siłowni, za które płacisz od wielu miesięcy, jest częścią gry, w którą gramy sami (jutro będziemy zdrowsi!), oczyszczanie działa jak rodzaj przycisku resetującego, który może być naprawdę pomocny dla przywrócenia zdrowia na właściwe tory. Aby pomóc Ci dowiedzieć się nie tylko, jak powinna wyglądać dieta, ale też określić, czy jest dla Ciebie odpowiednia i jak jest naprawdę, zagłębmy się w szczegóły.

Czym jest oczyszczanie?

Podczas oczyszczania wykorzystuje się starannie opracowaną dietę lub proces, który ma wyeliminować szkodliwe toksyny z organizmu, jednocześnie wspomagając odchudzanie i odnawianie energii.

W przeciwieństwie do innych diet, oczyszczanie powinno być stosowane przez krótki okres, trwający maksymalnie 10 dni, czy jak w przypadku irygacji okrężnicy, jednego popołudnia. W przypadku prawie wszystkich zamienników posiłków lub dietetycznych środków czyszczących, alkohol i cukier są zakazane, ale poza tym w zależności od sposobu oczyszczania, szczegóły będą się różnić.

Jakie są zalety detoksykacji?

Zwiększona energia, utrata masy ciała i tworzenie zdrowszych nawyków!

Jedną z największych zalet diety sokowej jest to, że mogą być używane jako punkt wyjścia, aby pomóc ludziom w lepszym wyborze stylu życia. To dlatego, że gwałtowne odstawienie tłuszczu i cukru, może pomóc zainteresować kubki smakowe zachciankami na zdrowsze opcje.

Czym są toksyny?

Definicje są różne, ale w zasadzie są to wszystkie paskudne składniki, którymi karmimy nasz organizm.

Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ obejmuje szeroki zakres składników i elementów, od chemikaliów i zanieczyszczeń po sztuczne składniki żywności. Nie wszystkie diety jednoznacznie określają to, co stanowi toksynę. Mimo, iż nasze ciało może naturalnie je wydalać, oczyszczanie może przyspieszyć ten proces.

Jakie to będzie uczucie?

Zdecydowanie będziecie odczuwać głód, zwłaszcza jeśli jesteście przyzwyczajeni do codziennej filiżanki kawy lub popołudniowego zastrzyku cukru.

Ponieważ wszystkie diety oczyszczające wymagają odstawienia  kofeiny i słodyczy, możesz odczuwać pewien dyskomfort, w tym objawy: bóle głowy i irytacja. Jest to bardzo duża zmiana dla organizmu, więc pragnienie i głód są naturalne. Jako procedura fizyczna, irygacja jelita grubego jest nieco inna. Niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie dyskomfortu lub intensywnego napierania,choć wcale nie jest to bolesne.

Którego powinienem spróbować?

Zastanów się, co chcesz osiągnąć i jak bardzo możesz się zaangażować.

Ponieważ korzyści płynące ze wszystkich oczyszczeń są bardzo podobne ((pozbycie się toksyn, utrata masy ciała, zwiększenie energii itp.), może być trudno wybrać tylko jedną. Jednak niezależnie czy chcesz dokonać dużej zmiany w swoim życiu czy tylko oczyszczenia po weekendzie, podczas którego zjadłeś za dużo pizzy, twoja decyzja powinna opierać się na jednym prostym pytaniu: jakiego rodzaju zobowiązania możesz dotrzymać? Aby pomóc Ci zdecydować, rzućmy okiem na cztery z najpopularniejszych rodzajów detoksów:

Master Cleanse - Dieta Lemoniadowa

Dlaczego warto wybrać: tylko jeśli na poważnie interesujesz się detoksykacją

Co to jest: Pierwotnie opracowany w 1940 roku przez Stanleya Burroughsa, pojawił się ponownie w latach 70., kiedy zawarł informację o nim w swojej książce “The Master Cleanser”, był to prawdziwy renesans w ciągu ostatnich 20 lat. Spopularyzowany przez Gwyneth Paltrow i Beyonce, zmodyfikowany sok, który pijemy zamiast  jedzenia - lemoniada z cytryn, syropu klonowego i pieprzu cayenne. Czasami jest połączony ze środkiem przeczyszczającym lub słoną wodą.

Długość detoksykacji: 10 dni samego oczyszczania, następnie stopniowe wprowadzanie żywności stałej

Juice Cleanse - Dieta sokowa

Dlaczego warto wybrać: jeśli zależy Ci na oczyszczeniu, ale potrzebujesz więcej różnorodności w swojej diecie

Co to jest: W przeciwieństwie do Master Cleanse, w tym wypadku wybór soków oczyszczających dostępnych w różnych firmach jest obszerny. Po powolnym odstawianiu pokarmów stałych w dniach lub w tygodniu poprzedzających oczyszczenie, wymieniasz pokarmy stałe na różne smaczne soki ze świeżych owoców i warzyw.

Długość detoxu: do tygodnia przygotowania, a następnie około 1-5 dni samego oczyszczenia

Detox Cleanse - dieta

Dlaczego warto wybrać:  jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z jedzenia

Co to jest: Najlepsza detoksykacja, ze względu na to, że nie eliminuje jedzenia. Zamiast tego będziesz stosować wysoce restrykcyjną dietę złożoną głównie ze świeżych i surowych owoców, warzyw, nasion i orzechów. Niektóre diety pozwalają nawet na chude mięso, takie jak ryby. Zwróć jednak szczególną uwagę na określone zasady diety, ponieważ prawdopodobnie nie wszystkie owoce i warzywa są sobie równe. Na przykład 10-dniowa dieta Detox doktora Marka Hymana pozwala na rzodkiewki, jarmuż i jagody, jednocześnie zabraniając słodkich ziemniaków, soczewicy i wszystkich przetworów mlecznych.

Długość detoxu: około 10 dni bez okresu przygotowania

Colon Cleanse - Oczyszczanie jelita grubego

Dlaczego warto wybrać: jeśli nie jesteś gotowy na wielodniowe zaangażowanie

Co to jest: Oczyszczanie okrężnicy lub hydroterapia okrężnicy jest prostą procedurą, która wypłukuje toksyny z jelita cienkiego przez lewatywę ciepłej wody podczas krótkiego spotkania. Zazwyczaj zaleca się, aby klienci powstrzymali się od jedzenia lub picia na dwie godziny przed zabiegiem. Po zabiegu można jeść żywność, która jest lekkostrawna, niemal natychmiast. Wiele osób zgłasza, że po zabiegu czuje się lżej, a nawet może poczuć przypływ energii.

Długość detoxu:  jedno popołudnie, przy czym sama procedura trwa około godziny lub krócej.