zamknij
Użyj kodu APPKA25 i uzyskaj do 25% zniżki. Dziś koniec. Niektóre oferty mogą być wykluczone z promocji.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Łyżwiarstwo dla początkujących: najważniejsze porady

AUTOR: Groupon Editors |29 wrz 2017

Jeśli myślisz o tym aby rozpocząć swoja przygodę z łyżwiarstwem, z pewnością poczujesz się trochę zestresowany. Całkiem naturalną reakcją jest natychmiastowa panika po założeniu na siebie łyżew (W jaki sposób ktokolwiek miałby się utrzymać, na czymś, co w gruncie rzeczy jest gigantyczną zamarzniętą kałużą, balansując na dwóch kawałkach metalu grubości noży do obiadu?) Na szczęście mamy kilka podstawowych porad, aby uczynić cię bardziej pewnym siebie łyżwiarzem, zarówno jeśli dopiero się uczysz jeździć na łyżwach lub jeśli jesteś już wystarczająco zaawansowany, aby spróbować skoków.

Kroki dla totalnych nowicjuszy

Upadek

Niezależnie od tego, czy próbujesz czegoś nowego, czy się poślizgnąłeś na nierównej tafli lodu, w końcu upadniesz na lód. Zapytaliśmy mistrza świata w łyżwiarstwie figurowym z 1996 roku Todda Eldredge'a o jego najlepsze rady na temat jazdy na łyżwach dla początkujących. Jego pierwszą wskazówką było wytłumaczenie, jak prawidłowo upaść, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji: “Spadnij na bok, nigdy prosto do przodu lub prosto do tyłu, w razie wątpliwości ugnij kolana i spróbuj ułożyć się na boku” Ważne jest również, aby schować podbródek tak, aby uchronić głowę przed uderzeniem w lód. I choć jest to sprzeczne z ludzkimi odruchami, nie używaj rąk, aby powstrzymać upadek - łatwo jest wtedy złamać palec lub nadgarstek.

Ślizg

Po zaakceptowaniu faktu, że możesz upaść, otwierasz drzwi na lodowisko, łapiesz się za poręcze i ostrożnie wchodzisz na lód. Co dalej? Sztuczki na łyżwach wymagają dziecięcych kroków - dosłownie i w przenośni. Zanim łyżwiarze figurowi będą zanim będą mogli się ślizgać, muszą nauczyć się chodzić, co oznacza wykonywanie małych kroków na lodzie.

Wyciągnij ręce, aby móc lepiej zachować równowagę i pozostań blisko ściany, na wypadek potrzeby złapania czegoś stabilnego. Stopniowo, zaakceptujesz to, że nie potrzebujesz tak wielkiego wkładu pracy i przestaniesz ciężko podnosić stopy z lodu, naturalnie przechodząc do ruchu ślizgowego.

Kroki dla zaawansowanych początkujących

Przekładanka w przód

Gdy poczujesz, że się ślizgasz, jesteś gotowy, by zacząć odrywać stopy od lodu. Tym razem nie będziesz chodził, ale wykonasz przekładankę. Przekładanka polega na podnoszeniu stopy i przenoszeniu jej nad drugą podczas jazdy na łyżwach, w ten sposób można szybciej i sprawniej  skręcić na okrągłym lodowisku.

Aby wykonać przekładankę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, podnieś prawą stopę i przełóż ją przez lewą stopę. Podnieś lewą stopę z lodu i ponownie złącz stopy. Powtórz ten sam ruch, jak podczas poruszania się po okręgu.

Prosty obrót

Obroty mogą wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest to stosunkowo łatwy ruch. Podczas lekcji jazdy na łyżwach w swojej akademii Champions of America, która odbywa się w Dr Pepper StarCenter, McKinney w Teksasie, Eldredge radzi: "Zacznij od dwóch kroków i trochę popchnij, użyj ramion do wykonania obrotu."  Miejmy nadzieję, że ten moment ci wystarczy, aby się obrócić.

Wykonując podwójny obrót, ważne jest aby pamiętać o byciu wyprostowanym i patrzeniu do przodu. Jeśli opuścisz ramię lub spojrzysz w dół, możesz stracić równowagę.

Prosty skok

Podobnie jak obrót, skok nie jest tak skomplikowanym ruchem jak się powszechnie wydaje. Większość łyżwiarzy zaczyna od skoku tzw walca, który można wykonać bez rozpędu lub zatrzymania się. Najpierw spróbuj skoczyć, trzymając się poręczy, aby się do tego przyzwyczaić.

Przejdź na środek lodowiska i stań na lewej stopie, trzymając prawą nogę w powietrzu za sobą. Przesuń prawą stopę w górę i podskocz z lewej stopu wykonując półobrót  w powietrzu przed wylądowaniem na prawej stopie. Nie musisz podskakiwać więcej niż cal od lodu, dzięki czemu jest to idealny skok dla początkujących.