zamknij
Do 25% zniżki od ceny sprzedaży na urodę i fajne aktywności z kodem RELAKS25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO POZNAN

Czego się spodziewać podczas badania wzroku

AUTOR: Groupon Editors |13 cze 2017

Chociaż wizyta u okulisty jest niezaprzeczalnie dobra dla twoich oczu, to podczas samego badania możesz czuć się jakby okulista lub optometrysta wypowiedział wojnę twoim biednym gałkom ocznym. Od rozszerzania twoim źrenic piekącymi kroplami po świecenie latarką prosto w oczy, ilość testów może być przytłaczająca - a jednak jest to niezbędne. Ale dlaczego? Chcieliśmy się dowiedzieć. Poniżej znajdują się odpowiedzi na niektóre najczęściej zadawane pytania dotyczące badań wzroku.

Czy potrzebuję badania jeśli mam idealny wzrok?

Tak, ale raczej możesz się z tym wstrzymać do 40-stki. To wtedy najczęściej zaczynają się pojawiać zmiany wzroku, takie jak starczowzroczność - oficjalna nazwa przypadłości, w której osoba potrzebuje okularów do czytania. Wtedy też zaczynają się pojawiać wczesne objawy chorób oczu takich jak jaskra i dlatego eksperci zalecają poddanie się w tym okresie podstawowemu badaniu wzroku.

Oczywiście część osób ma niewielką krótkowzroczność lub dalekowzroczność i nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli często mrużysz oczy i boli Cię głowa, powinieneś zapisać się do okulisty, szczególnie jeśli prowadzisz samochód lub obsługujesz maszyny.

Ile kosztuje badanie?

To zależy. Twój pakiet ubezpieczenia zdrowotnego może zawierać coroczne badanie wzroku. Czasem jest ono bezpłatne, a czasem trzeba za nie dopłacić. Płatne badanie wzroku kosztuje nawet około 100 zł, ale zamiast szukać taniego badania, możesz znaleźć oferty badań wzroku na Grouponie w atrakcyjnej cenie. A dodatkowo wiele z tych ofert zawiera też zniżkę na zakup oprawek.

Czy muszę mieć rozszerzane źrenice?

Jeśli jest to kompleksowe badanie, lekarz powinien rozszerzyć twoje źrenice używając specjalnych kropli do oczu. Pozwoli mu to na szukanie chorób poprzez zbadanie wnętrza gałki ocznej, w tym siatkówki i nerwu wzrokowego, który znajduje się z tyłu oka.

Jak długo utrzyma się efekt?

Źrenice zaczynają się powiększać około 20-30 minut po aplikacji kropli do oczu. Osobom z jasnymi oczami (niebieskimi, migdałowymi, zielonymi) źrenice zwykle rozszerzają się szybciej niż osobom z brązowymi lub ciemniejszymi oczami. Źrenice jasnych oczu pozostają również dłużej rozszerzone. Generalnie, źrenice pozostają duże i czarne przez 4-6 godzin, ale rozszerzenie może trwać nawet do 24 godzin w zależności od użytych kropli.

Czy mogę prowadzić z rozszerzonymi źrenicami?

Rozszerzenie źrenic może skutkować rozmytym obrazem i nadwrażliwością na światło, więc powinieneś poprosić aby ktoś przywiózł Cię do domu po wizycie. Mogą Ci się też przydać okulary przeciwsłoneczne.

Jakie krople powodują, że twoje oczy stają się żółte?

Nie są to krople rozszerzające źrenice, tylko takie, które znieczulają twoje oczy. Czynnik znieczulający jest połączony z żółtym barwnikiem, który świeci się w niebieskim świetle. Te krople są wykorzystywane w testach na jaskrę, podczas których lekarz dotyka narzędziem ze świecącą niebieską sondą oka, aby zmierzyć w nim ciśnienie. Podwyższone ciśnienie może być oznaką jaskry. Krople sprawiają, że nie czujesz żadnego bólu.

Dlaczego lekarz strzela mi w oczy powietrzem?

Strzał powietrza to kolejna metoda testu na jaskrę i podwyższone ciśnienie wewnątrz oka. Jest dziwne, ale nie boli, bo lekarz tylko strzela małym podmuchem powietrza w twoje oczy podczas gdy Ty patrzysz w światło maszyny. Maszyna oblicza ciśnienie w twoich oczach.

Czy świecenie przez lekarza latarką w oczy jest konieczne?

Mimo, że możesz mieć wrażenie, że lekarz rezygnuje ze swojej przysięgi Hipokratesa i próbuje Cię oślepić, ten test jest niezbędny do zbadania jak źrenice reagują na światło. Prawidłowa reakcja to zwężenie się. Jeśli źrenice rozszerzą się lub nie reagują, może to być oznaka ukrytego problemu.