O Muzeum Energetyki
Oryginalne zbiory i zabytki techniki wprowadzają zwiedzających muzeum w świat wytwarzania prądu, energii i wyładowań energetycznych. Położone jest ono w Łaziskach Górnych i znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Swoje zbiory mieści w budynku dawnej rozdzielni elektrycznej 60 kV z 1928 roku na terenie Elektrowni Łaziska. Powierzchnia muzeum ma 1000 m² i mieści ponad 6000 eksponatów, z czego większość z nich pochodzi z darowizn.
Wśród zabytków można wyróżnić m.in. ponad 100-letnią świecącą żarówkę wyprodukowaną w Anglii w technologii Edisona, największą żarówkę o mocy 10000 wat, silnik spalinowy „Deutz” na biogaz z 1938 roku czy turbogenerator firmy Alsthom - AEG z 1941 roku. Warto wspomnieć, iż w 2010 roku powstała tu sala doświadczeń „Iskrowisko”, w której mieści się m.in. stanowisko do demonstracji wyładowań elektrycznych na szklanej butelce, dzwonki Gordona, drabina Jakuba.
W Muzeum Energetyki odbywają się także cykliczne warsztaty, prezentacje, koncerty, wystawy, lekcje z fizyki, chemii, elektrotechniki i elektroniki.