zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Zwierzęta z małego zoo - jak się z nimi zaprzyjaźnić

AUTOR: Andy Seifert |31 mar 2017

Kiedy następnym razem spotkacie kozy, owce, albo lamy w mini ZOO, na pewno chcielibyście wiedzieć, jak się zachowywać, aby ich nie przestraszyć. Ponieważ dzieci (i większość dorosłych) nie rozumieją  zachowań zwierząt na tyle, by się z nimi bawić, poprosiliśmy naszego eksperta o wskazówki.

W ciągu 40 lat pracy związanej z ogrodami zoologicznymi, nasz ekspert wielokrotnie był świadkiem spotkań dzieci i zwierząt z małego ZOO. Na przykład w jednym z takich miejsc goście przechodzą specjalną ścieżką przylegającą do ogrodzonego terenu, na którym żyją owce, kozy, lamy i jelenie. Dzięki konstrukcji ogrodzenia, można sięgnąć ręką i pogłaskać lub nakarmić zwierzęta. Są tam także wolno chodzące pawie i perlice, które goście mogą karmić.

Oto 4 porady od naszego eksperta:

Podejdź powoli

Żeby wizyta w małym ZOO była pozytywnym doświadczeniem, należy poruszać się spokojnie i powoli, tak jakbyś zbliżał się do małego dziecka, którego nie znasz. Kucnij i przybliżaj się cicho, mów łagodnie i spróbuj zdobyć ich zaufanie, zamiast się narzucać.

Ta porada jest związana z najważniejszą rzeczą, której nie powinno się robić w mini ZOO, czyli podbieganiem do zwierząt. Dzieci mogą być podekscytowane widokiem zwierząt, ważne więc aby się uspokoiły i szły spokojnie.

“Zwierzęta chcą wchodzić w interakcje z ludźmi” potwierdza nasz ekspert. “Ale nie chcą mieć do czynienia z niczym, co wydaje się je ścigać.”

Karm z otwartej dłoni

Zawsze podawaj jedzenie na wnętrzu otwartej dłoni, tak żeby zwierzak mógł je po prostu wziąć, zamiast próbować wyciągnąć je spomiędzy twoich palców, co może skutkować przypadkowym podgryzieniem.

Podawanie jedzenia to najprostszy sposób, żeby zdobyć sympatię zwierząt (zdaniem naszego eksperta, jedzenie jest “bardzo przekonujące”). Ale żeby tak było, musisz podawać je w odpowiedni sposób, a niestety dzieci często robią to źle. Przeważnie biorą one szczyptę jedzenia w dwa palce, a gdy zwierzęta próbują wydobyć pokarm mogą przypadkiem ugryźć.

Nie ściskaj i nie ciągnij - głaszcz i czesz

Prawdopodobnie najlepszy sposób, żeby zdenerwować kozę, to złapać ją za rogi nawet na krótką chwilę. Nie cierpią tego.

Ta reguła dotyczy nie tylko kóz, które mogą zranić twoje dłonie rogami. Nie wolno ciągnąć za uszy lub ogony także  innych zwierząt. Zamiast to robić, pokaż im wierzch swojej dłoni i pozwól powąchać. Kiedy już do zrobią, możesz delikatnie je pogłaskać i sprawdzić, czy wolą być poklepane po boku, czy podrapane po plecach. Jeśli w mini zoo są dostępne szczotki, użyj ich.

“Myślę, że to naprawdę fajna rzecz” - mówi nasz ekspert o używaniu szczotek. “Kiedy dziecko szczotkuje owcę lub kozę, zwierzęta są zadowolone. Wydaje się, że lubią być szczotkowane przez gości.”

Zachowaj czystość

Jeżeli rozchorujesz się po wizycie w mini ZOO, to na pewno nie będzie to miłym wspomnieniem… Złota reguła, którą się kierujemy to “Czy możesz przekonać swoje dziecko, żeby nie wkładało palców do ust? Jeśli są na to za małe, prawdopodobnie jest też za małe żeby odwiedzić małe zoo”

Zwierzętom nie robi różnicy, czy umyjesz ręce czy nie. Ale jeśli twoje dziecko zachoruje po wizycie w małym zoo, prawdopodobnie nie zechce tam wrócić.

Dlatego przygotuj się na umycie rąk po wizycie w zagrodzie, a najlepiej uczyń to swoją rutyną.