
Ciepłe, letnie dni sprawiają, że połyskliwe wody twojego najbliższego jeziora lub morza stają się jeszcze bardziej kuszące, szczególnie gdy żaglówki, jachty i motorówki zaczynają pojawiać się na horyzoncie. Zamiast wydawać tysiące na własną łódź albo kontynuować swoją misję zaprzyjaźnienia się z każdym kto nosi buty żeglarskie, zwróć uwagę na wypożyczalnie łodzi. W pewnym sensie wypożyczenie łodzi może się wydawać bardziej przerażające niż kupienie jej, bo jak nauczyć się sterować łodzią nie posiadając jej? Czy to bezpieczne tak po prostu wypłynąć na wodę? O czym jeszcze możesz zapomnieć i gdzie kupić czapkę kapitana? Na szczęście mamy odpowiedzi na te pytania.
Na pokładzie
Wskazówki dotyczące sterowania łodzią
Szczegóły będą zależały od wypożyczalni i rodzaju łodzi, tego czy wypożyczasz motorówkę, czy łódź pontonową. Na szczęście jest kilka wskazówek, na których możesz polegać w każdym przypadku:
- Rozważ przejście kursu bezpieczeństwa zanim wypożyczysz łódź, podniesie to twoją pewność siebie jeśli rzadko pływasz.
- Dodawaj gazu stopniowo, aby utrzymać większą kontrolę nad łodzią, szczególnie manewrując w porcie lub na zatłoczonych wodach.
- Planuj swoje manewry z wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do samochodów, łodzie nie są przystosowane do nagłych manewrów, więc zawsze upewnij się, że wiesz gdzie mniej więcej musisz dopłynąć.
- Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, nie kieruj po spożyciu alkoholu - jest to nie tylko niebezpieczne, ale także nielegalne.
- Dodawaj gazu powoli; to też pozwoli ci utrzymać większą kontrolę.
- Szukając miejsca do zacumowania upewnij się, że jesteś daleko od innych łodzi, silnych wiatrów i prądów.
- Dalej nie czujesz się pewnie? Rozważ wynajęcie kapitana i pozwól profesjonaliście zająć się sterowaniem za ciebie.
Dopracuj swoją listę rzeczy, które ze sobą zabierasz
Na łodziach jest zazwyczaj mało miejsca do przechowywania, więc konieczne jest upewnienie się, że nie zabierasz ze sobą za dużo rzeczy, jeśli chcesz żeby twoim gościom było wygodnie. Nikt nie chce poświęcać miejsca na nogi na rzecz niepotrzebnego bałaganu. Nie chcesz jednak zapomnieć o rzeczach niezbędnych. Zawsze upewnij się, że masz dodatkową wodę, dużo niepsujących się przekąsek, ręczniki i ciepłe ubrania, ponieważ na wodzie może zrobić się chłodno.

Bezpieczeństwo na wodzie
Oczywiście napotkasz na różne wyzwania na różnych zbiornikach wodnych. Na rzekach ważne jest, aby uważać na kamienie i przeszkody unikając jednocześnie płycizn. Na jeziorach możesz spotkać się ze wzmożonym ruchem, ponieważ żeglarze mają mniej miejsca na rozprzestrzenienie się. Morza dostarczają najwięcej przeszkód, szczególnie im dalej od brzegu odpływasz. Napotkasz tam na duże porywy wiatru, burze. Jeśli odpłyniesz naprawdę daleko możesz utracić zasięg- to wszystko może spowodować plejadę problemów. Nie oznacza to jednak, że powinieneś unikać pływania. Upewnij się tylko, że zapoznałeś się z charakterystyką zbiornika rozmawiając z innymi żeglarzami albo wypożyczalnią łodzi zanim wypłyniesz z portu.
Stwórz plan pływania
Nie martw się, nie jest to takie skomplikowane jak się wydaje! Oznacza to tylko szczegółowe określenie tego jaką łódź wypożyczasz, kiedy i dokąd wypływasz oraz kiedy wracasz. Powinieneś załączyć numery telefonów, imiona, a także adresy. Brzmi to trochę głupio, ale zajmie ci to tylko chwilę, a może być bardzo pomocne jeśli coś się stanie gdy już wypłyniesz. Raczej nie będzie to dramatyczna sytuacja rodem z serialu LOST, ale jeśli twoja łódź się zepsuje, albo ktoś dozna urazu, dobrze żeby ktoś na brzegu wiedział jak się z tobą skontaktować.