zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Wszystko, co musisz wiedzieć przed nocą w Operze.

AUTOR: Sarah Gorr |3 lis 2014

Everything You Need to Know Before a Night at the Opera

Kiedy większość ludzi słyszy dzisiaj operę, nie myślą o wielkiej, fascynującej tradycji sięgającej XVI-wiecznych Włoch. Może myślą o Króliku Buggsie w pełnej odsłonie regalia valkyrie, ale faktem jest, że większość ludzi nigdy nie widziała opery na żywo. To potężne przeżycie, oferujące o wiele więcej niż hełmy wikingów i facetów ubranych jak smutni klauni.

Prawda jest taka, że nie ma lepszego momentu na zapoznanie się z operą, niż teraz. Coraz więcej unikalnych oper zaczęło pojawiać się na scenie, w tym takie niecodzienne klejnoty, jak Anna Nicole, operowa biografia Anny Nicole Smith. Ale jak wygląda naprawdę  noc spędzona w operze i jak się do niej przygotować? Aby uzyskać odpowiedzi, rozmawialiśmy z mezzosopranistą Jacque Kress, który występował wszędzie, od Bostonu do Salzburga.

Everything-You-Need-to-Know-Before-a-Night-at-the-Opera-La-vie-Parisienne_600c390

Czy wszystkie opery są smutne?

Z pewnością tak się wydaje nowoprzybyłym, ponieważ niektóre z najbardziej znanych oper - La Bohème i Madama Butterfly - są dramatami. Ale nie każda opera ma na celu wywołać łzy. Ulubione role Kress to te komediowe, twierdzi ona, że jest to znacznie szerszy wachlarz występów niż może się wydawać. "Szczerze mówiąc, jeśli film, który kochasz, ma fabułę, prawdopodobnie opiera się na operze".

Co powinienem zobaczyć podczas mojej pierwszej wizyty w operze?

Kress poleca zabawny klasyk, taki jak “Wesele Figara” lub “Così fan tutte” Mozarta. "Mozart jest moim ulubionym kompozytorem dla nowoprzybyłych", mówi, "obydwie  są bardzo lekkimi operami z dobrą mieszanką komedii i dramatu". Kress nie poleca nowoczesnej lub eksperymentalnej opery dla początkujących, ponieważ te są trudniejsze do zrozumienia.

Co jeśli nie mówię językiem, w którym wykonywana jest opera?

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość teatrów operowych nie oczekuje, że będziesz biegle władać językiem francuskim lub włoskim. "Jeśli opera nie jest po angielsku," zapewnia Kress, "będą supertitles, czyli tłumaczenia na ekranie ponad sceną." Opera takie jak Met w Nowym Jorku i Wiener Staatsoper w Wiedniu zapewniają widzom nawet indywidualne tłumacze cyfrowe. Mimo to warto jeszcze raz zapoznać się ze streszczeniem spektaklu, zanim przejdziemy go zobaczyć - w ten sposób nie będziesz musiał zbytnio polegać na tłumaczeniach, a zamiast tego możesz skupić się na występach.

Okay, mam bilety, ale w co mam się ubrać?

Dawno minęły czasy, w których długie suknie i eleganckie smokingi były wymagane. "W rzeczywistości", mówi Kress, "jedyny moment, w którym członek publiczności może się wystroić, zdarza się na gali premierowej, ale dla ważnego teatru operowego, takiego jak Met."

W dzisiejszych czasach można ubrać się komfortowo, ale elegancko, założyć to, co nakładasz do kościoła lub pracy. Oznacza to, że nie nakładamy podartych dżinsów, dżinsów i klapek, ale ciemne dżinsy i ładna koszulka to kompletnie akceptowalny zestaw. "Szczerze? Jedyne, na czym nam zależy, to to, że tam jesteś i chcesz cieszyć się występem "

Dotarłem do teatru i podobał mi się występ! Ale kiedy mam klaskać?

"Aplauz jest niestety, bardzo rzadki w operze" - mówi Kress. "Kiedyś opera była popularna, było to jak wydarzenie sportowe; ludzie wiwatowali, gdy coś im się podobało, i wygwizdywali, kiedy nie przypadło im coś do gustu" Dzisiaj tak nie jest; teraz ludzie są zachęcani do oklaskiwania pod koniec aktu lub "po naprawdę trudnej arii". Zasadniczo, twoje ręce w operze są mniej ważne  niż "otwarty umysł i miłość do muzyki".