
Zabieg IPL wykonywany przy użyciu światła znany jest jako sposób radzenia sobie z przebarwieniami wywołanymi działaniem promieni słonecznych. Z oczywistych względów, nie brzmi to do końca logicznie. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się udzielić odpowiedzi na kilka najistotniejszych pytań dotyczących IPL, zwanego również impulsywnym źródłem światła, laserem IPL lub zabiegiem IPL. Zaczniemy od kwestii medycznych, opiszemy samą procedurę oraz omówimy zagadnienia, które mogą budzić zainteresowanie osób rozważających wykonanie zabiegu, określając przy tym koszt wykonania IPL oraz poziom bólu odczuwanego podczas jego trwania.
Czym jest zabieg IPL?
Impulsywne źródło światła to energia światła o szerokim spektrum. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lasera kosmetycznego wykorzystującego jedną długość fali światła, podczas zabiegu IPL następuje emisja światła o kilku długościach fali tak, aby jednoczesnego rozwiązać kilka problemów dermatologicznych, włączając w to plamki starcze, pęknięte naczynka czy innego typu przebarwienia skóry. W związku z tym, jest on nieco bardziej intensywny niż zabieg LED, który nie wpływa na zmiany pigmentacyjne i nie generuje tak dużej ilości ciepła. Laser IPL emitowany przez obsługiwane manualnie urządzenie przenika przez zewnętrzne warstwy skóry do skóry właściwej, gdzie następuje absorpcja długości fali przez melaninę, niewielkie naczynka krwionośne oraz miejsca występowania nieregularnej pigmentacji.
Jakie problemy skórne leczy IPL?
Plamki starcze, przebarwienia słoneczne, plamy wątrobowe, plamy soczewicowate. Bez względu na to, jakim terminem je określimy, płaskie plamki o czarno-brązowym zabarwieniu są tu na celowniku.
W jaki sposób powstają przebarwienia?
Za kolor skóry odpowiedzialna jest melanina, czyli pigment wytwarzany w naskórku. Melanina produkowana jest w ludzkiej skórze w określonym tempie. Jednak oddziaływanie promieni słonecznych przyspiesza ten proces, skutkując piękną, złocistą opalenizną.
Z biegiem lat melanina może zlokalizować się w jednym miejscu, tworząc skupiska plamek starczych na rękach, twarzy, ramionach lub innych częściach ciała wystawianych regularnie na działanie promieni słonecznych. Piegi powstają w podobny sposób, jednak o procesie ich tworzenia częściej decydują predyspozycje genetyczne... lub chęć wcielenia się w Pippi Långstrump podczas Halloween.
Jak wygląda zabieg IPL?
Zwykle zabieg IPL trwa około pół godziny i wykonywany jest przez kosmetologa przykładającego do skóry niewielkie urządzenie.
Czy zabieg IPL jest bolesny?
Zabieg może powodować pewien dyskomfort, często porównywany przez pacjentów do uderzenia gumką recepturką lub, nieco rzadziej, do delikatnego skubnięcia wróbelka. W celu zniwelowania uczucia gorąca, tuż przed zabiegiem na skórę aplikuje się żel chłodzący. Co więcej, do wielu manualnych urządzeń IPL dołącza się nasadki chłodzące.
Komu poleca się zabieg IPL?
Ponieważ to system odpowiedzialny jest za wybór komórek podlegających zniszczeniu na podstawie ich koloru, zabiegu nie poleca się osobom o ciemniejszej karnacji.
Jakie są inne zastosowania IPL?
Istnieją zabiegi IPL, które zamiast usuwać przebarwienia pozwalają pozbyć się zbędnego owłosienia. W takich przypadkach, promieniowanie emitowane przez urządzenie jest przyciągane przez melaninę znajdującą się w korzeniu włosa. Dzięki temu wytwarzane jest ciepło, które pozwala trwale zniszczyć mieszki włosowe w fazie wzrostu.
Jaki jest koszt zabiegu IPL?
Zabieg IPL mieści się w przedziale cenowym 100–1000 zł, w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się go wykonać.