zamknij
Multikino KN - Minecraft campaign

Jak zaspokoić żądzę podróży, kiedy nie możesz wyjść z domu

W tych niepewnych czasach możemy być pewni jednego: podróżnicy kochają podróżować, bez względu na to, czy akurat mogą to robić, czy nie. I dlatego wiemy, że już rozmyślacie o kolejnej wycieczce, planujecie i staracie się patrzeć optymistycznie w przyszłość. W związku z tym przeprowadziliśmy w zespole Groupon Travel burzę mózgów, aby pomóc Wam okiełznać żądzę podróżowania i myśleć pozytywnie w tym trudnym okresie.

 

Stwórz listę celów podróży

Tworzenie listy podróżniczych celów jest świetnym sposobem na uchwycenie inspiracji, które codziennie spotykamy i daje namiastkę planowania przyszłych wypadów. Wasi znajomi opowiadają o zeszłorocznych wakacjach w miejscu, do którego chętnie byście się wybrali? Wpiszcie je na listę! Ulubiony blog podróżniczy wychwala swój ulubiony cel podróży? Wpiszcie go na listę! Odwołaliście wycieczkę z powodu obecnej sytuacji? Wpiszcie ją na listę! Wersja dla zaawansowanych: od razu podzielcie listę na pory roku. Ponieważ niektóre miejsca są szczególnie warte odwiedzenia w określonych sezonach (na przykład holenderskie pola tulipanów czy oglądanie wielorybów w RPA), możecie zbudować profesjonalną listę z najlepszymi miejscami do odwiedzenia w danym miesiącu – to również świetny sposób na zabicie czasu!

Oczywiście w tej chwili nie wiemy, którą z wycieczek będzie można odbyć w najbliższym czasie, a które trzeba będzie przełożyć na kolejny rok. Ale pamiętajmy, że plany, na które warto czekać i sam proces planowania mogą pomóc w wyprodukowaniu solidnej dawki endorfin. A ponieważ wszyscy żyjemy teraz w izolacji, może by tak zorganizować wirtualne spotkanie w celu planowania wycieczek z najlepszymi towarzyszami podróży? Umówcie się na drinka (oczywiście każdy ze swojej kanapy, najlepiej z ulubionym zagranicznym trunkiem) i przegadajcie swoje aktualne listy podróżniczych marzeń. Kto wie, może nawet zainspirujecie się nawzajem i wzbogacicie swoje listy!

 

Znajdź zamiennik

Dla wielu z nas podróżowanie oznacza poznanie nowej kultury, porzucenie codziennych przyzwyczajeń i rutyny i chłonięcie wszystkiego, co nowe i nieznane. Chociaż nie możemy teraz fizycznie nigdzie wyjechać, nadal możemy podróżować myślami. Rozsiądźcie się wygodnie z kubkiem herbaty, ulubionym przewodnikiem i pozwólcie, by obrazy i historie porwały Was w nieznane miejsca. Poddajcie się pasji: włączcie listę piosenek kojarzących się z podróżą i spróbujcie odtworzyć lokalny przysmak, który kiedyś Was zachwycił. Marzycie o safari? Może spędzicie dzień, oglądając filmy przyrodnicze, które zabiorą Was do Parku Narodowego Krugera czy na równinę Serengeti?

Planowaliście tej wiosny odwiedzić cudowne miasta? Polecamy serwis Google Arts & Culture, na którym można wirtualne zwiedzać muzea – wypróbujcie sami: https://artsandculture.google.com/?hl=en

Chociaż to nie to samo, co świeży stempel w paszporcie, takie wirtualne wycieczki mogą dostarczać nam bodźców podobnych do tych, których doświadczamy w podróży, a może nawet zainspirują Was do odwiedzenia nowych miejsc w realu, gdy znowu będzie to możliwe!

 

Ucz się nowych rzeczy, które pomogą Ci w przyszłych podróżach

Brak możliwości wyjazdu nie oznacza, że nie możemy się do niego przygotowywać! Na szczycie Waszej listy marzeń jest Ameryka Południowa? Może pouczycie się hiszpańskiego lub odświeżycie swoje umiejętności językowe, dzięki którym kolejna podróż będzie jeszcze bardziej intensywna! Oglądanie starych zdjęć z wakacji wywołuje śmiech z powodu ich „wysokiej” jakości? Można zapisać się na kurs online i wreszcie podszlifować umiejętność fotografii i kręcenia filmów, aby następna podróż została godnie udokumentowana! Może siedzieliście kiedyś na pięknym pustkowiu i obserwowaliście przejrzyste nocne niebo pełne gwiazd, ale nie mieliście pojęcia, jakie konstelacje podziwiacie. Teraz jest czas na to, żeby wziąć udział w kursie online lub przeczytać książkę popularnonaukową, aby zaimponować towarzyszom podróży swoją wiedzą, tłumacząc im z głowy, co właśnie oglądacie w jakimś pięknym, odległym miejscu. Sami widzicie: możliwości są nieograniczone!

Uczenie się nowych rzeczy pozwala zobaczyć świat z nowej perspektywy – a to z pewnością jest sednem podróżowania.

 

Twórz plany przyszłych podróży

Lista celów podróży skończona? Super! Wybranie celu to jedno, ale napisanie szczegółowego planu podróży to inna sprawa. Wybierzcie kilka najważniejszych miejsc z listy i zacznijcie planować trasę i budżet: co chcecie zobaczyć, na czym się skupicie (aktywność/góry czy relaks/plaża – albo dowolne kombinacje). Planowanie dłuższych wakacji często zajmuje dużo czasu. Teraz macie ten czas – nawet jeśli nie rezerwujecie jeszcze konkretnych terminów – i możecie poświęcić go na dokładne przygotowanie się na okres, kiedy znowu będzie można bezpiecznie podróżować. Przeglądajcie ulubione blogi podróżnicze i wyszukujcie inspiracje do tras wycieczek, sprawdźcie, jakie nieoczywiste miejsca warto odwiedzić i zapoznajcie się z aktywnościami lub specjalnymi rodzajami noclegów, które można wypróbować na wyjeździe (wymarzony hotel na drzewie, lekcje surfingu czy odosobnione rejony, w których naprawdę można posmakować tamtejszego życia). Tworzenie szczegółowych planów przyszłych podróży nie tylko sprawi, że te wyjazdy będą jeszcze fajniejsze, ale pomoże też odwrócić uwagę od wszystkich negatywnych wiadomości wokół nas.

 

Doceń poprzednie podróże – czas na fotoksiążki

W tych szalonych czasach zaczynamy doceniać wszystko to, co do tej pory braliśmy za pewnik. Obecną przerwę w podróżowaniu można wykorzystać na podróż do przeszłości. Pamiętacie jeszcze wszystkie momenty ostatniego wypadu za miasto? Możecie wyobrazić sobie szum fal, piasek pod stopami i widok zachodzącego słońca na plaży? Jaka była Wasza ulubiona piosenka w czasie ostatniego wyjazdu, której wtedy w kółko słuchaliście? Mamy tyle dobrych wspomnień z wakacji – potraktujmy je jak nasze osobiste skarby, zwłaszcza w tym trudnym czasie.

Zrobienie fotoksiążki z podróży pomoże przypomnieć sobie dawne wyjazdy i stworzyć trwałe wspomnienia, do których zawsze możemy wrócić i które pocieszą nas w trudnych chwilach.

 

Stwórz kulinarną podróż dookoła świata we własnym domu

Chyba każdy lubi próbować nowych smaków podczas podróży. Lokalne knajpki z tradycyjnymi daniami, spotkani na ulicy mieszkańcy spontaniczne zapraszający na domowy posiłek, niezwykłe rodzaje śniadań z całego świata, świeżo ugotowane potrawy odzwierciedlające piękno zwiedzanego kraju. Takie smaki pozostają z nami na długo po powrocie do domu i zawsze przywołują piękne wspomnienia. Chociaż teraz nie możemy poznawać nowych potraw w podróży, możemy odtwarzać je w domu. Czas na odkurzenie książek kucharskich i na pomysłowość. Tematyczne dni w kuchni pobudzą kreatywność: poniedziałek jest stworzony do francuskiej kawy i croissanta na śniadanie (w tle oczywiście piosenki Edith Piaf), wtorek to dzień włoskiej pizzy, a w środę można wykorzystać przepis na ulubiony pad thai – i tak dalej. A skoro jesteśmy przy doświadczeniach kulinarnych - stwórzcie podróżniczą książkę kucharską w dokumencie online, którą możecie podzielić się z przyjaciółmi i znajomymi z podróży na całym świecie.

Wiemy, że nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego podróżowania do nowych, ekscytujących miejsc na całym świecie. Nie zapominajmy jednak o tym, że siła naszego umysłu może nam choćby częściowo zapewnić podobne wrażenia, dopóki warunki nie pozwolą nam znowu spakować plecaków i wyruszyć w drogę.