zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Profesjonalne czyszczenie dywanu – Co powinieneś wiedzieć?

AUTOR: Sean O'Toole |29 wrz 2017

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ktoś wynajmuje firmę czyszczącą dywany, zamiast po prostu wypożyczyć sprzęt i zrobić to samodzielnie? W rzeczywistości istnieje ogromna różnica między efektem, jaki może osiągnąć przeciętny właściciel domu, a tym, czego mogą dokonać profesjonaliści. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi narzędziami dysponują firmy czyszczące dywany, jakie są koszty oraz ile trwa wykonanie takiej usługi.

Co konkretnie robią profesjonalne firmy czyszczące?

Zawodowi czyściciele dywanów wygrywają z przeciętnym właścicielem domu w dwóch kategoriach: mają więcej doświadczenia i zaawansowany, profesjonalny sprzęt.

 • Profesjonaliści wiedzą jak radzić sobie w trudnych przypadkach, takich jak czyszczenie materiałów zalanych, poplamionych, oraz wykonanych z delikatnych tworzyw.

 • Mają również dostęp do narzędzi, których nie uda ci się znaleźć w najbliższej wypożyczalni sprzętu, takich jak specjalistyczne myjki parowe czy lampy UV, dzięki którym łatwiej zlokalizować ślady pozostawione przez zwierzęta domowe.

Czym jest mycie parowe?

Mycie parowe polega na usuwaniu zabrudzeń za pomocą gorącej wody. Dzięki temu zabiegowi dywan jest czyszczony dokładniej niż przy pomocy dostępnych w sklepach urządzeń czyszczących tylko powierzchnię dywanu. Co ciekawe, w procesie czyszczenia nie używa się pary, ale gorącej wody pompowanej przez specjalny wąż, dzięki czemu można usunąć brud ukryty pod powierzchnią dywanu. Oto, jak dokładnie przebiega mycie parowe:

 • Specjalista przygotowuje dywan używając substancji wywabiających plamy i usuwających brud. Często szczotkuje również dywan, by wzmocnić działanie preparatów.

 • Używając myjki ciśnieniowej, podłączonej do zaparkowanej na zewnątrz ciężarówki, specjalista spryskuje dywan bardzo gorącą wodą (temperatura może sięgać prawie 100°C), która usuwa brud i osad

 • Natychmiast po tym zabiegu, mieszanina wody i substancji czyszczącej jest wciągana do specjalnego zbiornika, a zanieczyszczone powietrze zostaje usunięte z mieszkania, pozostawiając po sobie jedynie czysty wilgotny dywan, który wysycha w ciągu kilku godzin.

Jaki jest koszt czyszczenia dywanu?

Koszt czyszczenia to zazwyczaj 7zł za metr kwadratowy dywanu. Oznacza to, że jeśli w domu masz 30 metrów kwadratowych dywanów, koszt czyszczenia wyniesie 210zł (chyba że trafisz na atrakcyjne oferty). Dodatkowo płatne może być:

 • usuwanie brzydkiego zapachu

 • czyszczenie schodów

 • czyszczenie dywaników i tapicerek

 • przesuwanie mebli

Jak często powinieneś czyścić dywany?

Dywan powinien być gruntownie czyszczony raz na 12-18 miesięcy. Dzięki temu nie tylko zachowa idealny wygląd, ale również będzie dłużej nam służył. Niektórzy producenci nawet wymagają regularnego czyszczenia dywanów, aby utrzymać gwarancję.

Ile trwa czyszczenie dywanu?

Zazwyczaj proces czyszczenia trwa ok. 20 minut na pomieszczenie.

Jak długo schnie dywan?

Zazwyczaj dywan wysycha w ciągu 2 do 24 godzin, zależnie od czynników takich jak dostęp i wilgotność powietrza. Większość dywanów jest sucha po upłynięciu 6 do 12 godzin. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

 • możesz chodzić po dywanie gdy schnie, pamiętaj jednak, by ograniczyć to do minimum oraz zawsze mieć na sobie skarpetki lub ochraniacze na obuwie.

 • mimo że po czyszczeniu w dywanie nie pozostają żadne szkodliwe substancje, najlepiej odizolować go od dzieci i zwierząt domowych, dopóki całkowicie nie wyschnie

 • możesz skrócić czas wysychania poprzez włączenie wiatraka lub otwarcie okien, co poprawi przepływ powietrza.

 • włączenie ogrzewania nie przyspieszy procesu – dywan schnie najlepiej w temperaturze od 15 do 20 stopni.

Jak dbać o dywan?

Najważniejsze, co możesz zrobić, by utrzymać dywan w dobrym stanie, to czyścić go profesjonalnie przynajmniej raz w roku. Między kolejnymi czyszczeniami powinieneś także:

 • natychmiast usuwać plamy - wypłucz je wodą, a następnie użyj odkurzacza by usunąć pozostałości zanim zaschną. Jeśli to konieczne, możesz użyć odplamiacza, ale najpierw przetestuj go na niewidocznej części dywanu.

 • często odkurzaj – jeśli możesz, kilka razy w tygodniu. To zapobiegnie utrwalaniu się brudu.

 • używaj wycieraczek – umieść jedną przy wejściu do domu i pamiętaj aby wycierać (lub zdejmować) buty przed wejściem.