zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące korekcji wzroku

AUTOR: |26 sty 2018

55 000 zł – nawet tyle trzeba wydać w ciągu 50 lat na okulary ze szkłami progresywnymi, podczas gdy na prostsze modele do 10 500 zł. Koszt laserowej korekcji wzroku to wydatek od 999 zł za zabieg na jedno oko.

Bezcenna – taka jest radość z odzyskania ostrości widzenia, a tym samym swobodnego uprawiania sportów, podróżowania czy zabawy z dziećmi.

97% – tyle procent pacjentów, którzy poddali się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, zdecydowanie poleca tę metodę swoim znajomym. Tak wynika z danych m.in. Fundacji Dobrego Widzenia.

 

Mimo to w dalszym ciągu masz obawy związane z zabiegiem? Są one jak najbardziej naturalne. W końcu chodzi o zmysł wzroku, który pozwala odkrywać, poznawać i podziwiać wszystkie barwy otaczającego świata. Dlatego zebraliśmy wśród osób zainteresowanych laserową korekcją wzroku najbardziej nurtujące ich pytania i postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Zasięgnęliśmy przy tym opinii lekarzy z kliniki Optegra, którzy wykonali ponad 200 000 zabiegów laserowej korekcji wzroku, należą do Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Christian Ophthalmology Society i European Society of Cataract and Refractive Surgeons.

Czy to prawda, że po zabiegu korekcji po kilku, nawet 2-3 latach, wada w jakimś stopniu wraca i trzeba wrócić do okularów?


Rezultaty korekcji mają charakter stały i niezwykle rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć. Zdecydowana większość pacjentów pozbywa się wady wzroku na stałe.

Bardzo się waham. Z jednej strony kuszące jest pozbycie się wady wzroku. Nawet gdybym nie zszedł z mojego -9 do 0, ale do jakiejś małej wartości. Z drugiej strony zaś jest to jednak operacja, nawet jeśli nazwiesz to zabiegiem i wytłumaczysz sobie to jakoś, to ryzyko powikłań na pewno jakieś istnieje.

Jedną z metod laserowej korekcji wzroku jest FemtoLASIK, a zakres korygowanych wad jest bardzo szeroki – od -10 do + 6 dioptrii oraz do 6 dioptrii cylindrycznych. Dzięki laserowi femtosekundowemu stosowanemu do wytworzenia płatka rogówki zapewnia małą inwazyjność zabiegu oraz krótką, nieuciążliwą rekonwalescencję. Do codziennych aktywności, jak np. prowadzenie samochodu czy praca przy komputerze, można wrócić po jednym dniu. Na regularny powrót do ćwiczeń i sportu należy poczekać ok. miesiąca. Jest to metoda bezpieczna i bezbolesna. Jeśli zaś chodzi o ryzyko powikłań, jest 30-krotnie niższe od tego związanego z codzienym stosowaniem soczewek kontaktowych.

Jestem z Warszawy i w każdy gabinecie okulistycznym są reklamy, że można u nich wykonać taki zabieg, ale ja się bardzo boję i wolę być ostrożna. Jakie jest ryzyko związane z tym zabiegiem?

Ryzyko jest minimalne, a decydując się na laserową korekcję wzroku w renomowanej klinice z doświadczonymi specjalistami, mamy gwarancję bezpieczeństwa i satysfakcji z zabiegu. Istnieje wiele rodzajów chorób oka, a każda z nich rozwija się na nieco innym tle i ma odmienne źródło. Wykwalifikowany specjalista potrafi ustalić przyczynę schorzenia oraz ułożyć indywidualny, optymalny plan opieki medycznej i terapii. Oczywiście ważny jest także sprzęt. Przykładowo ten używany w klinikach Optegra charakteryzuje się wyjątkową czułością na tyle, by wyeliminować ryzyko błędu spowodowane m.in. niekontrolowanym ruchem głowy.

A ja się zastnawiam czy okuliści czasem specjalnie mówią, żeby nie robić operacji, bo np. stracą klienta? Bardzo chciałabym zrobić operację, ale boję się... właśnie dlatego, że okulistka mówiła, żeby nie robić, że to nie wiadomo, co może się stać potem itd.

To prawda, że nie każdy może poddać się zabiegowi. Przeprowadzany jest u osób po 21. roku życia, bo wtedy wada wzroku jest już ustabilizowana. Nie powinny z niego korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie ma zaś górnej granicy wieku. Dlatego konieczne jest spotkanie z lekarzem i szczegółowe badanie przed planowanym zabiegiem. Do zabiegu kwalifikuje się 85-90% pacjentów. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że ostateczna wada wzroku może się stabilizować nawet kilka miesięcy po zabiegu.


Jaki jest czas rekonwalescencji i ile leży się w szpitalu?

Funkcjonalną ostrość wzroku pacjenci odzyskują po kilku dniach i można powrócić do codziennych aktywności, pracy, kontaktu z komputerem i prowadzenia samochodu. Do uprawiania ulubionego sportu lub regularnych treningów np. na siłowni można wrócić po ok. miesiącu. Najmniej inwazyjna, a przy tym najbardziej efektywna, jest mikrosoczewkowa korekcja wzroku metodą Lentivu – trwa 24 sekundy. Sam zabieg zamyka się w kilkunastu minutach i można w tym czasie zoperować oboje oczu. Ostrość wzroku poprawia się od razu i na zawsze. Co więcej, po dwóch godzinach można wrócić do domu, po sześciu robić makijaż, a następnego dnia spokojnie wrócić do pracy i codziennych aktywności. 

Czy laserowa korekcja wzroku boli? I czy dają na nią znieczulenie?

Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym – oczy są znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. Może być odczuwalny jedynie niewielki ucisk na oku oraz delikatny dyskomfort związany z przytrzymaniem powiek.