zamknij
Użyj kodu APKA25 i uzyskaj do 25% zniżki. Dziś koniec. Niektóre oferty mogą być wykluczone z promocji.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Narciarskie porady od zawodowego instruktora

AUTOR: Groupon Editors |5 lut 2019

Friends Skiing Together

Kiedy po raz pierwszy uczysz się jeździć na nartach, będziesz potrzebować trochę więcej niż tylko lektury kilku wskazówek oraz lekcji dla początkujących. Pamiętając o tym, poprosiliśmy doświadczonego instruktora narciarskiego o najlepsze porady dla początkujących oraz jego generalne wskazówki dotyczące sezonu narciarskiego - rzeczy, których możesz się dowiedzieć tylko jeżdżąc na nartach długie lata. (Wiele wskazówek stosuje się także do jazdy na snowboardzie). Radzimy jak poprawnie jeździć:

Naucz się oznaczeń szlaków.

Jest wiele ważnych porad dla początkujących, ale najważniejsze jest nauczenie się znaków na szlaku. Każdy znak wskazuje poziom stromości wzgórza: zielony okrąg przy zjazdach dla początkujących, niebieski kwadrat dla średniozaawansowanych i czarny oraz podwójny czarny diament dla ekspertów. Czym różnią się poszczególne desygnacje?

Zielony stok zwykle charakteryzuje się nachyleniem 6% do 25%, które wzrasta z każdym kolejnym symbolem. Pamiętaj jednak, że stopnie i odsetek procentowy pochyłości to nie to samo. Stok ze 100% nachyleniem będzie nachylony w 45 stopniach, nie 100. Dla porównania, przeciętne domowe schody charakteryzują się 30-35 stopniami pochylenia, a warto też pamiętać, że na nartach wszystko wydaje się bardziej strome. Nie jest więc niespodzianką, że 100% nachylenia gwarantuje podwójny czarny diament.


Wskazówka zawodowca: Podwójne czarne diamenty są zwykle pełne zagrożeń takich, jak drzewa. Jeśli przez przypadek znajdziesz się na jednym z tych stoków i nie jesteś zaawansowanym narciarzem, zrób wszystko, by się zatrzymać, a następnie zdejmij narty i zejdź na dół na piechotę.

 

Naucz się spoglądać za siebie zjeżdżając.

Teoretycznie pierwsza osoba z przodu zawsze ma prawo przejazdu, a więc to nie Twoja wina, gdy ktoś wpadnie na Ciebie z tyłu. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia, gdy obojgu staje się krzywda, prawda? W jednej z najbardziej podstawowych rad na sezon narciarski, nasz instruktor ostrzega początkujących, by pilnowali swoich tyłów i nie zdawali się na innych, że będą ich omijać. Zanim się zatrzymasz, upewnij się, że jest bezpiecznie, a jeżeli musisz upaść, postaraj się spaść na bok.


Wskazówka zawodowca: Spędź trochę czasu na nauce wygodnego upadania na oślej łączce. Pamiętaj, zawsze lepiej się wywrócić niż nabrać prędkości, przy której stracisz kontrolę.

 

Wołaj do innych, gdy ich mijasz - zwłaszcza, jeśli oboje jesteście początkujący.

Jeśli nabierasz prędkości i musisz kogoś wyminąć, warto krzyknąć prosty komunikat: “Po lewej” lub “Po prawej”. Inni początkujący potrafią spanikować i upaść, jeśli ktoś przemknie obok nich, więc choć początkowo krzyczenie do obcej osoby może wydać się nieuprzejme, tak naprawdę stanowi ważny element etykiety na stoku.


Wskazówka zawodowca: Pamiętaj, by w przestrzegać przepisów, zwłaszcza w Wolnej Strefie. Inaczej możesz zostać zmuszony do zapłacenia mandatu lub nawet obejrzenia specjalnego wideo instruktażowego. Może się to wydawać uprzykrzające życie, ale dzięki temu stoki stają się coraz bardziej przyjazne dla początkujących.

 

Zachowaj ostrożność przy skokach.

Nawet początkujący mogą pokusić się o wykonanie skoku, a nasz instruktor bynajmniej tego nie odradza. Dzieli się jednak z nami kilkoma wskazówkami w tej dziedzinie. Przed wykonaniem pierwszego skoku pojedź na zwiady i zwróć uwagę na charakter terenu w miejscu lądowania. Nigdy nie skacz przed sprawdzeniem terenu, ponieważ gdy znajdziesz się w powietrzu, nie będziesz już mieć żadnej kontroli nad tym, gdzie wylądujesz. Dobrze jest też mieć obserwatora na dole, który zasygnalizuje Ci odpowiedni moment na wykonanie skoku.


Wskazówka zawodowca: Jeśli wiesz, że będziesz skakać, zdecyduj się na krótsze narty, które są dużo bezpieczniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Po starcie skup się przede wszystkim na bezpiecznym lądowaniu. Kolana muszą więc pozostać ugięte, by mogły pochłonąć siłę uderzenia w twardy śnieg uklepany przez innych skoczków.

 

Bądź pewny siebie, ale poznaj i uszanuj swoje granice.

Może się to wydawać nie do wiary, ale narciarstwo jest w równym stopniu umysłowym co fizycznym sportem. Kiedy zjeżdżasz przestraszony lub zestresowany, tracisz kontrolę i nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Nasz instruktor widział to już wiele razy i podkreśla jak ważna jest wiara we własne możliwości.


Wskazówka zawodowca: Choć pewność siebie jest kluczowa, nie przeceniaj swoich umiejętności. Nigdy nie zapuszczaj się na stoki, których poziom przerasta Twój, ponieważ ryzykujesz zrobieniem krzywdy sobie i innym.