zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem FAJNIE25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Masaż Shiatsu bez tajemnic

AUTOR: Amanda Parker |2 lut 2017

Masaż Shiatsu (nie mylić z masażem ashiatsu!) jest formą terapii manualnej, posiadającą swe korzenie w kulturze azjatyckiej. Sama nazwa oznacza  “naciskanie palcami”, jednak odnosi się do masażu relaksacyjnego, który sprawi, że poczujesz się całkowicie odstresowany lub pełny energii.

Co to jest masaż shiatsu?

Japoński masaż, posiadający swe korzenie w medycynie chińskiej.

Shiatsu jest formą masażu japońskiego, a może raczej terapii manualnej, posiadającą swe korzenie w medycynie chińskiej. Wpływ ten można zaobserwować w dwóch podstawowych zasadach masażu shiatsu: qi i teorii południka. Qi można przetłumaczyć jako energię lub siłę życia; czyli to co daje komuś witalność. Qi przepływa przez ciało ścieżkami, zwanymi południkami. Czytając powyższy opis, możesz skojarzyć shiatsu z akupunkturą i akupresurą - obie z nich opierają się na zasadach chińskiej medycyny.

Zbalansowane QI pomaga ciału funkcjonować tak jak powinno i bardziej efektywnie regenerować się podczas choroby. Ale tak jak każdy, nawet doświadczony jogin w pozycji drzewa, również ta energia może stracić swą równowagę. To jest właśnie idealny moment na masaż shiatsu.

Jak to działa

Przywrócenie balansu qi

Shiatsu polega na wychwytywaniu wyżej wspomnianych zachwiań w qi i naprawianiu ich za pomocą wywierania nacisku wzdłuż południków ciała. Uważa się, że silny nacisk likwiduje blokady, co pozwala qi na powrót do zdrowego przepływu w całym ciele.

Wyobraź sobie qi i jej ruch, jako bardzo podobny do przepływu krwi w układzie krążenia. Zarówno krew jak i qi nasycają ciało witalnością i energią, i w obu przypadkach przepływ jest łatwiejszy podczas ruchu czy ćwiczeń, bez względu na to czy biegasz, uprawiasz jogę lub qigong. I podobnie jak masaż pomaga przywrócić przepływ krwi do obszarów o słabym krążeniu, może również pomóc przywrócić przepływ qi do obszarów, w których go brakuje

Techniki masażu Shiatsu

Mieszanka ukierunkowanego nacisku i rozciągania

Podczas gdy praktykujący shiatsu używają swoich dłoni, by celować w punkty nacisku, używają oni również szeregu innych technik masażu, aby wzmocnić uczucie relaksu i pozbyć się napięcia. Jedną z nich jest stosowanie głębokiego nacisku innymi częściami ciała, takimi  jak własne łokcie, pięści, kolana i stopy.

Istotnym aspektem masażu shiatsu jest to, że klient często kładzie się na macie, zamiast na stole do masażu. Dzięki temu terapeuta może wykorzystać swoją masę ciała do zastosowania głębokiego nacisku, jednocześnie minimalizując zmęczenie własnego ciała.

Oprócz wywierania nacisku, terapeuta również rozciąga kończyny i obraca stawy, opracowując załamania i zwiększając rozciągliwość. Inna technika nosi nazwę kembiki, która polega na masowaniu mięśni delikatnymi ruchami, powodując, że ciało kołysze się z boku na bok.

Korzyści płynące z masażu Shiatsu

Przygotuj się na uczucie skoncentrowania i zrelaksowania

Chociaż nie ma naukowych dowodów na poparcie zasad qi i południków, shiatsu jest uznawany za relaksujący zabieg, który łagodzi napięcie i sprzyja dobremu krążeniu. A ponieważ niektóre badania wykazały, że masaż ma inne pozytywne efekty fizjologiczne - takie jak uwalnianie oksytocyny, często nazywanej "hormonem miłości”, ze względu na jego rolę w kontaktach społecznych i pozytywnych emocjach - shiatsu może pomóc w uspokojeniu układu nerwowego i zredukowaniu stresu, który jak wiadomo powoduje wiele schorzeń.

Czego możesz się spodziewać i jak się przygotować

Możesz przyjść na sesję nawet w piżamie

Pod wieloma względami masaż shiatsu jest podobny do masażu tajskiego. Jak już wspomniałam, zostaniesz poproszony by położyć się raczej na macie niż na stole do masażu. Mało prawdopodobne aby użyty został olejek i wbrew pozorom jest to zaleta - przez cały masaż możesz pozostać całkowicie ubrany (szczególnie zachęcająca alternatywa dla osób skromnych i nierozbierających się poza własnymi czterema ścianami).

Tak naprawdę wszystko co musisz zrobić, aby się przygotować, to założyć elastyczne lub luźne, wygodne ubrania, które pozwolą na manipulowanie kończynami tak, jak uzna to za stosowne terapeuta. Poza aspektem odzieżowym, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak zachowywać się przed, podczas i po masażu, aby uzyskać bardziej ogólne wskazówki.