zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Lista kontrolna letnich konserwacji domowych

29 cze 2018

Przyszło lato (nareszcie!). Zapewne planujesz czerpać jak najwięcej radości ze słońca, jak to tylko możliwe. Ale dodatkowy czas spędzony na zewnątrz nie oznacza, że możesz zaniedbać swój dom. Dlatego stworzyliśmy letnią listę kontrolną domowych konserwacji, abyś mógł się upewnić, że jesteś gotowy na to, by cieszyć się słońcem przez cały sezon.

 

Wewnątrz

1. Przeprowadź inspekcję i dostrój swoją jednostkę klimatyzacyjną. Jeśli nie zająłeś się tym wiosną, teraz nadszedł najwyższy czas, ponieważ nie ma nic gorszego niż popsuta klimatyzacja w środku lata. Upewnij się, że twoja jest sprawna, zanim nadejdzie pierwszy dzień z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Pamiętaj również, aby wymieniać filtr powietrza co trzy miesiące. Zatkany filtr może zmniejszyć wydajność urządzenia i skutkować wyższymi rachunkami za prąd.

2. Jeśli nie masz klimatyzacji, zainstaluj ponownie klimatyzatory okienne. Upewnij się, że jesteś gotowy na tę falę ciepła, zanim nadejdzie.

3. Zainstaluj inteligentny termostat. Jest to idealne rozwiązanie dla zapracowanych właścicieli domów, którzy nie mogą (lub zapominają) wyłączyć termostaty, gdy przebywają poza domem. Niektóre tego typu urządzenia automatycznie podnoszą i obniżają temperaturę, w zależności od ustawionego harmonogramu. Można je również dostosować za pomocą smartfona.

4. Przetestuj czujniki dymu i detektory tlenku węgla. Sprawdź podwójnie, czy działają alarmy i wymień wszelkie czujki i gaśnice, jeśli data ich ważności już upłynęła.

5. Usuń zanieczyszczenia z otworów wentylacyjnych i brud z przewodów. Wszelkie kłaczki nagromadzone w otworach twojej suszarni mogą również zwiększać ryzyko pożaru, a zapchane odpowietrzniki zmuszają suszarkę do dłuższego działania, powodując wzrost rachunków za energię.

6. Sprawdź moskitiery. Gdy pogoda będzie sprzyjała, zechcesz otworzyć okna, a każda dziura w moskitierze pozwoli szkodnikom od razu wskoczyć do domu.

7. Sprawdź szczelność okien oraz drzwi i wymień lub ponownie zamontuj wszystkie uszczelki. Okna i drzwi, które nie są szczelne, wypuszczają powietrze, co powoduje, że praca klimatyzatorów stanie się mniej wydajna, a rachunki za energię wzrosną.

8. Zadbaj o czystość dywanów. Najgorszym elementem profesjonalnego czyszczenia dywanów jest konieczność czekania wielu godzin, zanim znów będzie można na nie wejść. Zaplanuj sprzątanie rano, a następnie czerp radość z przebywania na świeżym powietrzu przez kilka godzin, w trakcie których wszystko zdąży wyschnąć. Problem rozwiązany!

Na zewnątrz

1. Umyj okna. Kwietniowe deszcze przynoszą majowe kwiaty... ale mogą również powodować brzydkie smugi na oknach. Umyj je porządnie z zewnątrz, abyś mógł cieszyć się widokiem swojego podwórka przez całe lato.

2. Sprawdź dach i ściany z zewnątrz. Wiosenne burze mogą poluzować pokrycie dachowe, powiększyć pęknięcia w murze lub osłabić warstwę zewnętrzną ścian budynku. Powinieneś również sprawdzić, czy nie ma miejsc, które mogą wymagać nałożenia nowej warstwy farby.

3. Myjka ciśnieniowa. Możesz ją wykorzystać do czyszczenia zewnętrznych ścian budynku, podjazdu i patio. Dzięki niej usuniesz wszelkie osady i inne formy zabrudzeń, a przy tym przygotujesz odpowiednio zewnętrzną przestrzeń na letnie rozrywki.

4. Wyczyść grill. Każdy chce usmażyć trochę burgerów, gdy tylko dobra pogoda zaczyna dopisywać, lecz jeśli grill był przechowywany na zewnątrz lub w garażu, najpierw trzeba porządnie go wyczyścić. Na szczęście istnieje kilka dobrych narzędzi, które mogą ułatwić ten proces.

5. Upewnij się, że twoja kosiarka działa. Sprawdź i przetestuj wszystkie urządzenia do pielęgnacji trawników, w tym zraszacze i węże ogrodowe.

6. Zakończ prace związane z zagospodarowaniem terenu. Prace ogrodowe stają się tym cięższe, im goręcej jest na dworze, więc spróbuj zakończyć wszystkie uprawy, zanim temperatura wzrośnie zbyt wysoko. Nie masz ręki do roślin? Możesz także zatrudnić do pomocy profesjonalnego ogrodnika.

7. Zatrudnij eksperta od zwalczania szkodników. Oczywiście osoby takie koncentrują się na szkodnikach w twoim domu, ale wiele z nich oferuje również różne metody zwalczania komarów, które pomogą Ci cieszyć się latem wolnym od swędzenia. Jeśli twój budżet ogranicza dezynsekcję całego podwórka, zastanów się nad inwestycją w lampy owadobójcze.