zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jeśli korzystasz z myjni, koniecznie użyj wosku

AUTOR: Groupon Guide |8 lip 2015

When You Get a Car Wash, Get Fresh Wax, Too

Możesz potrzebować wizyty w myjni z różnych powodów, na przykład po szalonym rajdzie miejskim, albo po prostu po ciężkiej zimie. Oferta myjni oferuje jednak więcej niż zwykłe wyczyszczenie samochodu. Zawiera ona także takie usługi jak woskowanie, które może wydawać się tylko estetycznym luksusem, sprawiającym, że samochód staje się błyszczący, jednak posiada również inne funkcje. Krótko mówiąc: to najlepsza ochrona przed wilgocią niszczącą karoserię.

W jaki sposób wosk chroni powierzchnię samochodu?

Mogłeś zauważyć kropelki wody na świeżo nawoskowanym samochodzie. Pojawiają się one, ponieważ wosk jest hydrofobowy, co oznacza że pokryte nim powierzchnie nie pochłaniają wody (a także niszczących farbę kwasów i innych substancji, które mogą szkodzić karoserii).

Dlaczego wosk jest hydrofobowy? Ponieważ jest (dosłownie) polarnym przeciwieństwem wody. Woda jest zbudowana ze spolaryzowanych molekuł, które są asymetrycznie naładowanymi cząsteczkami, które łatwo przyciągają brud i metal. W momencie gdy deszcz pada na nie nawoskowany samochód, woda jest rozprowadzana po powierzchni auta.

Z kolei wosk nie jest spolaryzowany i jeśli samochód zostanie pokryty warstwą wosku, jego powierzchnia stanie się mniej absorbująca, a bardziej śliska. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi woskowanie samochodu co trzy miesiące, chociaż w przypadku samochodów narażonych na kontakt z nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi, np. ze śniegiem, lub zaparkowanych w pobliżu aqua parku, zabieg woskowania powinien być wykonywany częściej.