zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem SUPER. Jutro koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jazda na łyżwach - kilka porad od mistrza łyżwiarstwa figurowego

AUTOR: Sarah Gorr |23 gru 2014

Five Ice-Skating Tips from US Figure-Skating Champion Max Aaron

Kariera Maxa Aarona była w pewnym sensie nietypowa. Większość łyżwiarzy na wczesnym etapie kariery musi wybrać między hokejem i łyżwiarstwem figurowym, ale Aaron doszedł do wniosku, że nie ma powodu, by rezygnować z którejkolwiek dyscypliny.

Hokeista od trzeciego i łyżwiarz figurowy od dziewiątego roku życia, Aaron ma dużo doświadczenia w obu dyscyplinach. Dopiero po kontuzji pleców w 2008 roku zdecydował się całkowicie poświęcić łyżwiarstwu figurowemu. W tej dziedzinie zdobył w 2012 mistrzostwo Stanów Zjednoczonych, a także brązowy medal w 2014 i srebrny w 2016 na tym samym turnieju.

Aaron spędził większość życia w łyżwach, więc nie co się dziwić, że czuje się na lodzie komfortowo. Zapytaliśmy go o pięć wskazówek dla łyżwiarzy amatorów.

1. Zapomnij o tym, co mówi mama - nie prostuj się

“Jazda na łyżwach jest bardziej skomplikowana niż się wydaje,” ostrzega Aaron. Wielu początkującym wydaje się, że będą po prostu chodzić po lodzie, ale takie wyobrażenie jest dalekie od prawdy. Kiedy chodzimy, nasze nogi pozostają proste, a kolana się usztywniają - ale w łyżwiarstwie to się nie sprawdzi.

Zamiast zachowywać wyprostowaną postawę, przykucnij w pozycji atlety. Zegnij kolana, by obniżyć Twój punkt ciężkości. W ten sposób lepiej Ci będzie zachować równowagę, nawet jeśli będziesz próbować nieco bardziej ryzykownych ruchów, w których pokusa wyprostowania się jest jeszcze większa.

2. Ubieraj się na cebulkę

Kiedy masz do czynienia z lodem i mrozem, musisz się ciepło ubrać. Oznacza to czapki, rękawice, szaliki, a nawet ocieplane spodnie. Aaron wyraża się jasno: “Jeśli jest Ci ciepło, jesteś bezpieczny.” Jeśli natomiast martwisz się, że przez wszystkie te warstwy stracisz równowagę, bez obaw. Według Aarona, “dopóki zachowasz postawę atletyczną, będzie w porządku.”

3. To nie problem jeśli łyżwy przylegają do palców

Bez względu na to czy wypożyczasz łyżwy na torze, czy samodzielnie je kupujesz, ważne, aby były dobrze dopasowane. W przypadku młodszych adeptów, rodzice często kupują większe rozmiary, by wziąć pod uwagę, że dziecko będzie rosło. Jeśli natomiast chodzi o dorosłych, luźne łyżwy są wykluczone. “Nie chcesz żeby schodziły Ci paznokcie ze stóp,” mówi Aaron, ale możesz chcieć nieco więcej nacisku na stopy niż jesteś przyzwyczajony.

4. Kiedy się zatrzymujesz, naśladuj pług śnieżny

Zatrzymywanie się jest jedną z najtrudniejszych umiejętności, ale właściwie nie jest takie trudne. “Utrzymuj kolana zgięte i powoli wypychaj swoje stopy,” radzi Aaron. “Kiedy zaczniesz wpadać w poślizg, skieruj swoje palce delikatnie do wewnątrz, a pięty na zewnątrz, a powoli dojdziesz do całkowitego zatrzymania.” Ten manewr nazywany jest “pługowym zatrzymaniem,” ponieważ tarcie lodu przez łyżwy tworzy śnieżną mgiełkę.

5. Kiedy się przewracasz, upadaj na twarz

Kiedy uczysz się jeździć na łyżwach, musisz przygotować się na upadki. Nie chodzi co prawda o to, by celowo lecieć na twarz, ale upadek na cztery litery może być gorszym wyborem niż spadanie do przodu. Kiedy łyżwiarze za bardzo opierają się na którejś z łyżew, zwykle układają ręce za plecami, co prowadzi do, jak mówi Aaron, “najbardziej niebezpiecznej rzeczy jaką widziałem.” Gdy będziesz spadać w tył, prawdopodobnie zbyt szeroko rozłożysz swoje ramiona. Będziesz też zapewne mieć trudność ze złapaniem się, co może się skończyć liczniejszymi siniakami i poważniejszymi kontuzjami.

Na szczęście Aaron zna zgrabny sposób na zapobieganie upadkom. Kiedy tylko zaczynasz się chybotać, “szybko złap się za kolana, by obciążyć palce u stóp.” Przede wszystkim nie pozwól jednak, by strach zniweczył Twoją dobrą zabawę. “Upadki i ślizganie się po lodzie zawsze są wyzwaniem,” mówi Aaron, “ale trzeba czerpać przyjemność z tego, co się robi!”