zamknij
Do 20% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem WEEKEND. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jak przetrwać ekstremalny bieg z przeszkodami : 8 wskazówek od byłego nowicjusza

AUTOR: Andy Seifert |30 kwi 2018

Jeśli nigdy nie próbowałeś wziąć udziału w ekstremalnym biegu z przeszkodami  (takim jak Runmageddon), to cała ta impreza może wyglądać na przytłaczającą. Co jeśli nie ukończysz biegu? Co jeśli będziesz na ostatnim miejscu? Co jeśli zwymiotujesz podczas biegu? Osoba początkująca  może się za bardzo bać, aby spróbować.

W tym miejscu kilka lat temu był Eddy Pawula. Kiedyś jako początkujący uczestniczył w kilku biegach wytrzymałościowych w całym Chicago i południowym Wisconsin. Tego lata planuje wziąć udział w  jeszcze dwóch biegach. Aby pomóc nowym rekrutom w wyścigach błotnych, rozmawialiśmy z Edd’em i poprosiliśmy o wskazówki (zarówno fizycznie, jak i psychicznie) jak ukończyć bieg.

1. Nie daj się onieśmielić.

Oto pierwsza rada Eddy'ego. Według niego raczej przeszkody mentalne mogą przeszkodzić Ci w ukończeniu biegu (lub nawet jego rozpoczęcia) niż jakiejkolwiek fizyczna bariera.

"Gdy tam przyjedziesz i masz podobne podejście do mnie, zobaczysz grupę facetów, którzy są wielcy, umięśnieni i ogromni" mówi Eddy. "I sobie pomyślisz:"Oni, mogliby to zrobić z zamkniętymi oczami ". Niektórzy z nich prawdopodobnie mogą, ale to nie znaczy, że musisz być tacy jak oni. Jeśli dopiero zaczynasz, to powinno to być coś, co robisz dla zabawy ".

2. Przekonaj znajomych aby z Tobą wzięli udział w biegu.

Jedną ze strategii, które pomogą Ci poradzić sobie z niepewnością, jest rekrutacja innych osób, które do Ciebie dołączą .

"Myślę, że z bliskimi ludźmi byłoby Ci o wiele łatwiej" - mówi Eddy. "Będzie Ci raźniej, gdy będziesz miał przyjaciół, którzy mogą Cię wesprzeć, kiedy zacznie być ciężko". Często między przeszkodami może być  5 lub 10 minut odstępu, więc jeśli masz kogoś, kto Cię motywuje, to ułatwia cały bieg.

Motywacja to jedno. Ale są też praktyczne powody, dla których posiadanie partnera jest korzystne.

"W przypadku niektórych przeszkód jest łatwiej, gdy ktoś fizycznie Ci pomoże," mówi Eddy. "Niektóre przeszkody, które musisz pokonać, wymagają abyś przerzucił nogę przez ścianę lub coś w tym rodzaju i łatwiej jest mieć kogoś, kto by ci w tym pomógł."

3. Nie rywalizuj za bardzo  ... przynajmniej na początku

Zazwyczaj można poprosić organizatorów wyścigów o śledzenie Twojego czasu, Eddy zaleca jednak pominięcie tego przy pierwszym podejściu. Dla początkujących dobrym celem jest po prostu ukończenie biegu.

"Jeśli jesteś kimś, kto naprawdę jest w formie, to idź na całość" - mówi Eddy. "Ale jeśli jesteś osobą, która nie jest w najlepszej kondycji fizycznej, to prawdopodobnie przeżyjesz rozczarowanie. Zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do niektórych przeszkód, po prostu dobrze się baw."

4. Trening kardio jest wymagany w przygotowaniach do biegu.

Postanowiłeś wziąć udział w biegu. Jak przygotujesz się do jego fizycznych wymagań?

"Powiedziałbym, że najważniejszą rzeczą jest ustalić dobry trening  Kardio", mówi Eddy. "Pobiegaj, rób ćwiczenia, które sprawią, że po 5 minutach nie stracisz oddechu”.

I pamiętaj, aby przynajmniej przebiegać długość całego kursu. "O ile mi wiadomo, najkrótszy z nich to 5 km, czyli ponad trzy mile", mówi Eddy.

5. Ubierz się wygodnie (i przynieś rękawiczki!)

Eddy zaleca ubranie czegoś wygodnego i niezbyt ciasnego oraz założenie  rękawiczek, aby pomóc uchwycić śliskie przeszkody. Weź pod uwagę , że te ubrania się brudzą, nawet jeśli nie robisz Błotnego Biegu.

"Nawet podczas biegów, które nie są Błotnymi Biegami będą pewne przeszkody, w których będziesz przechodził przez błoto lub dookoła błota. Będziesz brudny, więc nie kupuj specjalnie nowej fajnej pary adidasów na tę okazję “.

6. Nie przejedz się ... Ale coś zjedz

Kiedy nadejdzie weekend ekstremalnego biegu z przeszkodami, ważne jest, aby jeść i pić prawidłowo. Eddy zaleca, aby  pizza i piwo zaczekało do czasu zakończenia wyścigu.

" Poprzedniego wieczoru  należy zjeść lekki posiłek, żeby nie chodzić  z pełnym żołądkiem" - mówi Eddy. "Ja rano, robię shake'a proteinowego i mieszam proszek przedtreningowy z odrobiną wody, wypijam to podczas drogi. Zanim tam dojadę, będę mieć coś w żołądku, więc kiedy będę w  połowie biegu, nie zemdleję".

7. Utrzymuj równe tempo

Gdy już rozpoczniesz bieg, będzie cię  kusić, aby pokonać pierwszą milę jak najszybciej się da. Uczucie rywalizacji  to dobra rzecz, ale wykorzystaj je aby zaoszczędzić część energii na ostatnią milę.

“Utrzymywanie równego tempa jest zalecane" - mówi Eddy. "Nie chcesz od razu przesadzić, aby na końcu nie mieć już siły. Nie idź na całość już na samym początku”.

8. Nie planuj niczego na następny dzień

Wyścig się skończył. Udało Ci się go ukończyć i świętujesz ten fakt zasłużonym drinkiem. Mam nadzieję, że na jutro nie masz żadnych ważnych planów.

"Nie sądzę, żebym kiedyś był tak obolały" - mówi Eddy. "Bieg wymaga ogromnego wysiłku z Twojej strony. Pierwszą rzeczą, jaką robię po, to powrót do do domu, ciepły prysznic i relaks".