zamknij
Użyj kodu APKA25 i uzyskaj do 25% zniżki. Dziś koniec. Niektóre oferty mogą być wykluczone z promocji.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jak często należy zmieniać olej? Opinie ekspertów.

12 wrz 2018

Jak często należy zmieniać olej? Wydaje się, że jest to pytanie z oczywistą, dobrze znaną odpowiedzią: co trzy miesiące lub co 5000 km, prawda? Nawet ludzie, którzy prawie nic nie wiedzą o samochodach, wiedzą przynajmniej tyle. Ale jak się okazuje, zasady te nie są tak uniwersalne. W takim przypadku można zadać inne pytania dotyczące usługi. Właśnie dlatego rozmawialiśmy z kilkoma ekspertami, aby uzyskać wszystkie informacje na temat tej niezbędnej usługi, zaczynając od tego do czego służy olej, a kończąc na tym co jeszcze powinno zostać sprawdzone podczas następnej wizyty.

 

Czy w takim razie powinno się zmieniać olej co trzy miesiące?
Krótka odpowiedź: Prawdopodobnie tak! Należy jednak wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego pojazdu.

Eksperci zgadzają się, że działanie w zgodzie z konwencjonalną wiedzą raczej nie zaszkodzi Twojemu pojazdowi. Jednakże w wielu nowoczesnych pojazdach po prostu nie trzeba regularnie zmieniać oleju. Czynniki takie jak wiek, marka i model pojazdu odgrywają ważną rolę w sposobie, w jaki samochód konsumuje olej silnikowy. Może to więc oznaczać, że odpowiedź na pytanie Jak często należy zmieniać olej? może być inna dla ciebie i twojego auta, a inna dla twojego sąsiada i jego samochodu. Jeśli chodzi o rutynową kontrolę pojazdu, jest absolutnie niezbędnym, aby technicy przestrzegali standardów i wytycznych producenta oryginalnego wyposażenia (OE).

Dlaczego powinno się zmieniać olej w swoim samochodzie?
Krótka odpowiedź: Aby zapobiec poważnym uszkodzeniom silnika.

Wszystkie pojazdy podczas swojej pracy spalają i zużywają olej. Oznacza to, że trzeba go wymienić. Zasadniczo olej z czasem zaczyna gęstnieć, a to nie pozwala na prawidłowe działanie cylindrów i tłoków w silniku. Ty za to ryzykujesz uszkodzeniem pojazdu dodaje jeden ze specjalistów. Silnik, który się zablokuje, może być naprawdę niebezpieczny dla kierowcy.

Jakiego rodzaju oleju silnikowego należy używać?
Krótka odpowiedź: Sprawdź swoją instrukcję użytkownika pojazdu.

Specjaliści ponownie kierują kierowców do instrukcji użytkownika, w celu zapoznania się z najbardziej szczegółowymi i dokładnymi zaleceniami. Jest to ważne, ponieważ istnieje błędne przekonanie, że nowe i bardziej nowoczesne samochody są jedynymi, które wymagają w pełni syntetycznego oleju. Na szczęście zawodowcy zawsze sprawdzają zalecenia producenta, aby mieć pewność, że samochód otrzyma odpowiedni typ oleju, bez względu na to gdzie korzysta się z usługi wymiany.

Jakie inne usługi należy wziąć pod uwagę po zmianie oleju?

Wymianę oleju można potraktować jako okazję do sprawdzenia wszystkich innych problemów pojawiających się w aucie. Według eksperta, podczas gdy prawie jedna czwarta wszystkich samochodów, nad którymi pracuje jego zespół z innych powodów, wymaga również wymiany oleju, to prawie każdy samochód, który przychodzi na wymianę oleju, potrzebuje dodatkowych prac naprawczych.

Jakie są to przypadłości?

  • Centrowanie kół
  • Testowanie akumulatora
  • Sprawdzanie stanu i ciśnienia opon
  • Wymiana wycieraczek
  • Uzupełnienie płynu w chłodnicy

Niezależnie od tego, co da się radę sprawdzić samemu, można być pewnym, że niewielki dodatkowy wysiłek może sprawić, że samochód będzie działał lepiej.