zamknij
Użyj kodu APKA25 i uzyskaj do 25% zniżki. Dziś koniec. Niektóre oferty mogą być wykluczone z promocji.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Czy lekcje jazdy konnej czynią cię szczęśliwszym?

AUTOR: Groupon Editors |30 mar 2017

Istnieje wiele powodów, aby nauczyć się jeździć konno: jest to fajne, ekscytujące i przyda się w przypadku ataku orków. Tylko czy lekcje jazdy konnej mogą oferować długotrwałe korzyści dobrego samopoczucia? W celu wyjaśnienia kwestii  "czy lekcje jazdy konnej mogą sprawić, że będziesz szczęśliwszy ?" Rozmawialiśmy z naszym ekspertem, który jest właścicielem koni z ponad 25 lat i wszechstronnym entuzjastą koni, a także wykonaliśmy dodatkowe obserwacje.

Oto co znaleźliśmy:

Pytanie 1: Czy jazda konna zapewnia korzyści psychologiczne?

Odpowiedź: Według badań British Horse Society, tak właśnie jest. Badanie wykazało, że ponad 80 procent jeźdźców czuje się bardziej "wesoło, zrelaksowanie, szczęśliwie lub aktywnie" po jeździe. Badacze sugerują, że może to mieć związek z poczuciem towarzystwa, które często zgłaszają jeźdźcy i które Golczak widział z pierwszej ręki.

"Konie są w pewnym sensie jak zwierzęta domowe, w odróżnieniu od muła lub krowy" - mówi Nasz ekspert. - "One wiedzą, kim jesteś. To ty je karmisz, dbasz o nie. Przyzwyczajają się do ciebie a potem czują się zależne.".

Pytanie 2: Czy jazda konna działa jak ćwiczenia?

Odpowiedź: Naukowcy już wiedzą, że ćwiczenia uwalniają endorfiny, co może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy. Czy jazda konna angażuje wystarczająco dużo mięśni, aby zakwalifikować się jako ćwiczenie? Nasz ekspert mówi zdecydowane tak i to zarówno dla  konia, jak i jeźdźca.

"Nie uważasz tego za sport" - mówi. "Ale jeśli ja i ty będziemy jeździć konno przez około godzinę, będą nas bolały nasze pupy. Musieliśmy się  nauczyć jeździć i faktycznie to robić.

Artykuł w "New York Times" nazywa jazdę konną "umiarkowanym lub nawet forsownym ćwiczeniem" dla jeźdźca, zauważając, że badania wykazały zwiększony rozwój mięśni nóg. Nasz ekspert mówi, że wszystkie dowody, jakich potrzebujesz, znajdują się w sylwetce zawodowego dżokeja.

"Dżokejowie są prawdopodobnie tak samo silni jak piłkarze dzieki temu, co robią" - mówi. "Ważą po 50 kg i mają kontrolę nad koniem."

Pytanie 3: Czym jest "terapeutyczna jazda konna"?

Odpowiedź: Jeśli czytałeś literaturę o jeździectwie, najprawdopodobniej widziałeś takie określenie jak "terapeutyczna jazda konna". Ten rodzaj terapii z udziałem koni, stosowany przez osoby z autyzmem lub z zaburzeniami ruchowymi, stymuluje funkcje poznawcze poprzez powtarzające się ruchy konia. Nasz ekspert widział to z pierwszej ręki.

"Ruch konia naprawdę działa na te dzieci, ponieważ je rozluźnia, daje im pewność siebie" - mówi. - A konie czują kto ma problemy.”

Tworzenie par ma sens. Trzy badania powiązały jazdę konną ze wzrostem poczucia własnej wartości, a inne, niedawno opublikowane w Frontiers in Public Health, pokazały, że ta praktyka poprawiła zachowanie dziecka i jego zdolności uczenia się.

"Ruch konia, rozluźnia ludzi, pomaga im zachować równowagę", mówi Nasz ekspert, dodając: "Dla nich to nie terapia, to jazda konna."