PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

7 pomysłów na wykorzystanie obrazów i rysunków z lekcji plastycznych twoich dzieci

AUTOR: Kate Raftery |4 sie 2016

Art Lessons for Kids

Pamiętasz gdy jako dziecko cieszyłeś się na stworzenie czegoś własnymi rękoma? Jak bardzo byłeś bardzo dumny kiedy rodzice umieszczali twoje prace na lodówce? Biorąc pod uwagę niedawny wzrost zainteresowań dla sztuki i rzemiosła przez dorosłych - na pewno znasz osoby, które zajmują się robieniem na drutach, ceramiką lub kolorowankami dla dorosłych - tak naprawdę są to uczucia, za którymi wszyscy tęsknimy.

Uwielbiamy również przekazywanie tych doświadczeń naszym dzieciom, poprzez zapisywanie ich na lekcje sztuki dla dzieci lub rozwijając ich kreatywność w domu za pomocą pudełek z materiałami artystycznymi. Fajnie jest zobaczyć karykatury rodzinnych portretów lub fantastycznych zwierząt, które wymyślają dzieci. Jednak między szkołą, zajęciami pozalekcyjnymi i sesjami gry w salonie, twoja lodówka może nie nadążyć z ilością rzeczy.

W jaki sposób chwalić te obrazki i zachować je jako pamiątki, jednocześnie nie zmieniając domu w artystyczne studio dziecięce? Mamy kilka pomysłów na to jak zwrócić uwagę na ich pracę bez konieczności tapetowania całego pomieszczenia malowanymi dłońmi.

1. Wybierz jedno miejsce, które można zamienić w ścianę sztuki

Art Lessons for Kids Gallery Wall

W celu uniknięcia całkowitego przejęcia wystroju, przenieś zebrane projekty przedszkolne na pojedynczy obszar przestrzeni ściany. Ściana, na której znajdują się prace dzieci, unika tradycyjnych standardów dla wiszących dzieł sztuki w całym domu, na rzecz wykorzystania swojej kolekcji do stworzenia jednego centralnego punktu. To element projektu, który opiera się głównie na umieszczaniu. Niech twoje dziecko wybierze ulubiony element lub dokona wyborów na podstawie tematu lub koloru. Następnie wybierz miejsce w swoim domu na ścianę galerii - zalecamy wizualizację go wokół mebla, klatki schodowej lub kominka, pamiętając o rozmiarach, stylu ramek i białej przestrzeni.

Przydatne wskazówki:

 • Pomyśl, w jakim miejscu chcesz przyciągnąć wzrok. Z założenia ściana sztuki stanowi centralny element pokoju. Użyj jednej, aby zaprezentować prace swojego dziecka w sypialni lub pokoju zabaw. Jeśli chcesz możesz spróbować zrobić to w holu lub jadalni.
 • Spraw aby wyglądało to profesjonalnie. Nie zabezpieczaj ilustracji za pomocą magnesów lub pinezek jak  i w innych miejscach - wymaga to trochę planowania. Najpierw opraw ramkę, używając tego samego typu dla każdej pracy lub dodaj dodatkowe efekty wizualne za pomocą różnych stylów ramek. Następnie dowiedz się, jak chcesz rozmieścić elementy, które możesz przykleić do ściany, aby wypróbować różne miejsca docelowe. Niech będą one mniej więcej na wysokości oczu i oddalone o kilka cali od siebie. Po znalezieniu odpowiedniej aranżacji, zrób dziury w ścianach. Zawieszone kawałki będą ostatecznie wyglądać tak ładnie, jak na zdjęciu.
 • Zachowaj świeżość. Zamieniaj prace według pór roku, miesięcy lub chwili, w której Twoje dziecko ukończy nowy kurs zajęć plastycznych. Za każdym razem możesz ponownie układać ilustracje, ale zalecamy przeglądanie ramek do drukowania w oprawie, które łączą kompozycję między drewnianymi nawiasami. Mogą być montowane na ramki o różnych rozmiarach.

2. Pomóż im wypełnić portfolio jak prawdziwy artysta

Uczniowie biorący udział w zajęciach ze sztuki przenoszą swoją pracę do i z klasy w dużych, mocnych teczkach z uchwytami i paskami na ramię. Natomiast pracujący artyści reklamują swoje kandydatury poprzez przedstawianie mniejszych portfolio, które przedstawiają ich najlepsze prace. Jeśli twoje dziecko uwielbia zajęcia plastyczne lub pokazuje wyraźne tendencje twórcze w domu, omów z nim przedmioty powiązane ze sztuką i wspólnie stwórzcie portfolio artysty.

Przydatne wskazówki:

 • Wybierz słusznie. Twoja przeciętna teczka ze sklepu z artykułami biurowymi będzie zbyt mała lub zbyt cienka, aby przechowywać nieporęczne materiały, które sprawiają że lekcje są dla dzieci inspirujące. Z drugiej strony, nie musisz władać wielkich pieniędzy na profesjonalne portfolio artysty. Zalecamy niezawodną plastikową obudowę - o wymiarach 8 "x10" - która może być schowana w szafce lub szufladzie.
 • Zmieniaj portfolio często. Dorośli artyści stale oceniają pracę, którą wykonują w swoich profesjonalnych teczkach. Zachęcaj dziecko do wybierania, które elementy najlepiej odzwierciedlają jego zainteresowania lub umiejętności; pozbyj się reszty wkładając to do archiwum cyfrowego lub kosza do recyklingu. Jeśli twoje dziecko wciąż jest zainteresowane sztuką, gdy rośnie, niech po jakimś czasie rzuci okiem na swoją starą pracę - być może ich młodsza wersja zainspiruje do stworzenia nowych pomysłów.

3. Stwórz archiwum cyfrowe

Oczywiście nawet plastikowe porfolio nie może zagwarantować ochronę prac przed powodzią w piwnicy, pleśnią, przerażającymi owadami i młodszym rodzeństwem. Internet jest natomiast jednak wieczny. Zarchiwizuj dzieło swojego dziecka w formacie cyfrowym i ucz je jednocześnie posługiwania się komputerem.

Przydatne wskazówki:

 • Ustal swój cel. Jeśli szukasz bezpiecznej pamięci, zeskanuj elementy 2D i zapisz je w folderze na komputerze. (Należy wykonać kopię zapasową na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze) Jeśli chcesz udostępnić dzieło znajomym i rodzinie, utwórz konto w serwisach Tumblr, Instagram, Flickr lub Pinterest, których platformy są szczególnie dostosowane do zapisywania rzeczy wizualnych.
 • Pomóż dziecku w zarządzaniu archiwum. Gdy tylko dzieci w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie, zasugeruj sposoby na uporządkowanie plików lub konta. Początkowo możesz ustawić je chronologicznie; następnie dzieci mogą przypisać słowa kluczowe pasujące do tematyki.
 • Zwolnij miejsce. Po wykonaniu kopii cyfrowych możesz pozbyć się większości  oryginałów. Zmniejszenie kolekcji ułatwia zachowanie najlepszych lub najbardziej sentymentalnych prac, a także elementów 3D, takich jak te wykonane na zajęciach z ceramiki.

4. Użyj plików cyfrowych do stworzenia niestandardowych prac

Art Lessons for Kids Custom Canvas

Prace plastyczne nie zawsze muszą pozostać w oryginalnej formie. Istnieje mnóstwo firm, które używają cyfrowych zdjęć to stworzenia zindywidualizowanych przedmioty do dekoracji domu, dzielenia się z bliskimi a także akcesoriów do codziennego noszenia. Wykorzystaj to cyfrowe archiwum, aby konkretnie przypomnieć kreatywność Twojego dziecka.

Przydatne wskazówki:

 • Niestandardowe odbitki: zamiast wykonywania ściany galerii z wielu mniejszych elementów, stwórz szczególnie inspirujące dzieło sztuki, które z dumą zaprezentujesz w swoim domu. Możesz je wydrukować na płótnie, drewnie, metalu lub nawet na tabliczce. Wypróbuj niekonwencjonalnych pomysłów, takich jak  kolaże czy tryptyki.
 • Fotoksiążki: Zapisuj cyfrowo dzieło dziecka z określonego okresu - np. Całorocznej lekcji sztuki lub letniego obozu - a następnie zaprojektuj profesjonalnie wyglądającą książkę ze zdjęciami. W ten sposób twoja rodzina może z dumą przeglądać książki fotograficzne, które zajmują niewiele miejsca na półkach. Książki ze zdjęciami są również dobrymi prezentami, zwłaszcza jeśli dotyczą one tematu, np. zwierząt dla miłośnika zwierząt domowych lub krajobrazów przybrzeżnych dla krewnego odwiedzonego na wakacjach.
 • Niestandardowe karty: Twój rok będzie nieuchronnie zawierał jeden lub dwa powody, aby wysyłać kartki na okazje takie jak przyjęcia urodzinowe, podziękowania, życzenia świąteczne lub ogłoszenie o narodzinach nowego rodzeństwa. Zamiast używać tych samych starych zdjęć, namów swojego młodego artystę do pracy, która doda osobistego uroku pocztówkom.
 • Niestandardowa biżuteria: jeśli zakochasz się w konkretnej pracy, zawsze noś ją ze sobą w postaci biżuterii. Jubiler może zamienić dziecięce pomysły w bransoletki lub naszyjniki. To wysokiej klasy opcja, ale szczególnie ceniona przez rodzica lub dziadka, który otrzymuje biżuterię w prezencie. Sprawdź nasze wskazówki projektowe dotyczące spersonalizowanej biżuterii.
 • Niebanalne prezenty: Nie jesteś zadowolony z powyższych propozycji? W takim razie sprawdź, jak grafika Twojego dziecka wygląda na koszulkach, torebkach, kocach czy nawet etui na telefon.

5. Współpracuj nad projektami

Art Lessons for Kids and Parents

Jak wspomniano wcześniej, dorośli mogą uzyskać poczucie satysfakcji z tworzenia. Używanie własnych projektów jako sposobu na zmniejszenie ilości nieładu w twoim domu to upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. A tworzenie sztuki inspirowanej przez Twoje dziecko z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem tworzącym między wami więź.

Przydatne wskazówki:

 • Kolaże: To wydaje się być najłatwiejszą metodą angażowania dziecka w swój własny twórczy proces. Razem wycinajcie dzieła dziecka i obrazy ze starych czasopism, książek i albumów ze zdjęciami. Wtedy oboje moglibyście zdecydować się na układanie obrazów przed przyklejeniem ich do deski plakatowej lub - jeśli naprawdę jesteście zręczni - i upychać je na pudełku z pamiątkami, nocnej szafce lub innym przedmiocie.
 • Lekcje sztuki dla dorosłych: wykorzystaj projekty swojego dziecka jako punkty wyjścia w swoich własnych pracach.  Zmień użytą przez dziecko akwarelę w malasrstwo olejne, przemień jego projekt na tkaninie podczas warsztatów sitodruku lub odwróć swoje zwariowane rysunki w zupełnie inny sposób, ucząc się Photoshopa.
 • Sztuka trójwymiarowa: Zamień rysunek 2D dziecka w trójwymiarowy towarzysz zabaw. Specjaliści zajmujący się zabawkami, wytwarzają wymyślne zabawki pluszowe pochodzące prosto z dziecięcej wyobraźni. Jeśli jesteś zręczny z igłą i nicią, możesz zrobić to samo w domu, powiększając rysunek i używając go jako wzoru dla prostej zabawki z filcu.

6. Zrób pamiątkowy tatuaż (albo trzy!)

Chociaż ta opcja wyraźnie nie jest dla wszystkich, zrobienie tatuażu z pracą Twojego dziecka to świetny sposób, aby pokazać, że jesteś jego ulubieńcem nr 1. Wybierz swój ulubiony kawałek i nosić go dumnie do końca swojego życia. Jako bonus, twoje dziecko z przyjemnością powie o tym swoim znajomym, więc automatycznie staniesz się "zimnym rodzicem" - przynajmniej dla dzieci. Możesz zostać "szalonym rodzicem" dla innych mam i ojców, ale to ma swoje zalety. Mniejsza liczba zapytań o przejazdy samochodem nie byłaby wcale taka zła.

7. Pozwól babci zająć się tym

Jeśli powyższe sugestie brzmią jak duży wysiłek, po prostu wyślij prace kreatywności dziecka do babci (lub kogokolwiek innego kto może to docenić). Aby uczynić z tego doświadczenie edukacyjne, naucz swoje dzieci sztuki pisania listów. Zainwestuj w tuby na plakaty, które pozwolą ci bezpiecznie wysłać pocztą elektroniczną prace, a twoje dzieci będą ćwiczyć pismo ręczne i kompozycję.

Ilość czasu spędzonego na pisaniu nauczy ich, że wysiłek i starannie przemyślane słowa są bardziej szczere niż wiadomość e-mail lub  SMS. Przy odrobinie szczęścia wywoła to ciągłą korespondencję ze starszymi krewnymi.