zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

4 powody, dla których warto odwiedzić jaskinię solną tej zimy

AUTOR: Shannon Grilli |24 sty 2019

Wszyscy znamy ten moment zwłaszcza w środku zimy, kiedy marzymy jedynie o relaksie na leżaku i oddychaniu wilgotnym, słonym morskim powierzem. Ale co zrobić, kiedy nic nie zapowiada wycieczki na plażę? Wtedy możesz rozważyć spędzenie popołudnia w jaskini solnej.

Jaskinia solna jest sztucznie zbudowanym wyłącznie z soli pomieszczeniem. Zazwyczaj jest to różowa sól himalajska, ale często używa się również soli z Morza Martwego. Jest to właściwie rodzaj spa zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wielu korzyści fizycznych oraz  psychicznych.

Wizyta w jaskini solnej jest również znana jako haloterapia. Stosuje się ją od wielu wieków do leczenia różnych schorzeń, od chorób układu oddechowego, przez chroniczne zmęczenie. Jaskinie solne stały się bardzo popularne w ostatnich latach i wiele z nich pojawiło się w dużych miastach.

Ale czym jest właściwie terapia solna i dlaczego mógłbyś chcieć z niej skorzystać? Przeczytaj poniższy artykuł w którym przedstawimy wszystkie powody dla których warto zamienić tradycyjny relaks w spa na wizytę w jaskini solnej.

Koniec problemów z oddychaniem

Jak już wspomniano wcześniej, haloterapia może pomóc w złagodzeniu wielu chorób układu oddechowego. W jaki sposób? Ujemne jony zawarte w cząsteczkach soli pomagają oczyścić powietrze i przyczyniają się do zwiększenia pojemności płuc. Zwolennicy leczenia solą twierdzą również, że wdychanie cząsteczek soli zawartych w powietrzu pomaga zwalczyć stan zapalny i zmniejszyć wydzielanie śluzu, co ułatwia oddychanie. Wiele osób korzystających z haloterapii cierpi na astmę, przewlekłe zapalenie zatok oraz POChP. Sól ma również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, co oznacza, że warto zaplanować swoją wizytę w jaskini solnej w sezonie gryp i przeziębień.

 

Oczywiście, wizyta w jaskini i sól prosto z gór himalajskich nie są lekarstwem, ani nie zastępują wizyty i lekarza. Jeżeli natomiast chcesz przez chwilę poczuć się lepiej, może warto spróbować?

Twoja skóra będzie wyglądała olśniewająco

To może być najbardziej rozpoznawalna zaleta soli himalajskiej. Zawiera ona aż 84 cenne dla urody składniki mineralne, które mogą być wchłaniane przez skórę, dzięki czemu jednocześnie możecie odżywić swoją skórę, relaksować się i głęboko oddychać. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z panującymi przekonaniami (można by pomyśleć, że siedzenie w słonym pokoju wysuszy skórę), sole mineralne w rzeczywistości działają zupełnie odwrotnie- pomagają przyciągnąć wilgoć do skóry.  W połączeniu z właściwościami bakteriobójczymi i przeciwzapalnymi pomoże to w schorzeniach takich jak wypryski i łuszczyca.

Może wyleczyć zimowe smutki

Miłośnicy grot solnych twierdzą, że 45-minutowa wizyta w jaskini jest równoznaczna ze spędzeniem dwóch dni na plaży. Jeżeli sama myśl o tym nie poprawiła Twojego samopoczucia, zwróć uwagę na to, że ujemne jony zawarte w soli mogą poprawić Ci nastrój i dodać energii. Niektórzy odwiedzający uważają również, że pomaga im to w problemach takich jak stres, bezsenność i sezonowa choroba afektywna.

Jest bardzo przytulnie

Jeżeli jaskinia solna kojarzy Ci się z ciemnym, wilgotnym pomieszczeniem, jesteś w błędzie. Jaskinie solne to w rzeczywistości piękne pokoje pokryte w całości różową, połyskującą solą. Niektóre pomieszczenia wyposażone są w ciepłe lampy, dzięki którym można poczuć się jak przy świecach. Inne pokoje mogą z kolei być ciemniejsze, a ich sufity ozdobione połyskującymi gwiazdami.

W 2014 roku jedna z naszych byłych redaktorek odwiedziła jaskinię solną wyposażoną w leżaki, a nawet kominek zbudowany w całości z soli. Przyjemna muzyka w tle oraz pluszowy koc dodatkowo spotęgowały przyjemne doznania. Całe to doświadczenie przypominało połączenie wyprawy na plażę z pobytem w schronisku górskim. To może być wystarczający powód, aby samemu odwiedzić grotę solną!