zamknij
Do 25% zniżki na oferty Twoje miasto z kodem URODA25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Skoki ze spadochronem - przeczytaj zanim dasz susa

AUTOR: Groupon Editors |28 cze 2017

Jeśli planujesz swój pierwszy skok ze spadochronem, na pewno przydadzą ci się wskazówki. Prawdopodobnie masz w głowie wiele pytań, które wymagają odpowiedzi: Czy zrobi mi się niedobrze? Co, jeśli okaże się, że mam lęk wysokości? Czy instruktor zdenerwuje się, jeśli krzyknę mu do ucha? Ale prawda jest taka: mimo że pewnie się stresujesz, prawdopodobnie już jesteś gotowy do skoku ze spadochronem.

Właściciel World Skydiving Centre, organizacji zajmującej się skokami ze spadochronem w USA, twierdzi, że może przygotować większość ludzi do pierwszego skoku w 15 minut. W razie gdyby to cię nie uspokoiło, poprosiliśmy naszego eksperta o porady dla początkujących. Poniżej znajdziesz kluczowe informacje, które powinieneś znać zanim cokolwiek zaplanujesz.

 

Czy są ograniczenia wiekowe?

Raczej nie możesz zabrać ze sobą dzieci, ale możesz wziąć babcię i dziadka. Większość firm oferujących skoki ze spadochronem przyjmuje klientów od 12 roku życia. Oznacza to, że niepełnoletni w wieku 12-17 lat mogą potrzebować zgody rodziców (jeśli w ogóle dostaną pozwolenie na skok - najlepiej zawsze zadzwonić albo sprawdzić informacje na stronie usługodawcy). A co z dziadkiem? Jeżeli tylko cieszy się dobrym zdrowiem, będzie mógł skoczyć. W końcu najstarszy skoczek miał 101 lat!

Ile kosztuje skok ze spadochronem?

Oprócz wszystkich lęków, jednym z najbardziej zniechęcających aspektów skoków ze spadochronem jest to, że kosztują fortunę, Jakie inne hobby wymaga przelotu prywatnym samolotem, odbycia kursu i wypożyczenia sprzętu? Jeżeli nie znajdziesz korzystnej oferty, jeden skok może kosztować ok. 750zł za osobę. Nie jest to mała kwota! Na szczęście na Grouponie znajdziesz korzystniejsze oferty.

9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed skokiem

1. Nie musisz być sportowcem żeby skoczyć ze spadochronem.

Kiedy nasz ekspert przygotowuje do skoku początkujących, wyjaśnia wszystko w prosty sposób,. Zaczyna zawsze od dobrych wiadomości: nie ma żadnych szczególnych fizycznych wymagań aby skoczyć ze spadochronem. “Nie musisz mieć świetnej kondycji” potwierdza ekspert, “musisz tylko sprawnie poruszać rękami i nogami w górę i w dół.” Większość firm ma także limity wagowe zapewniające bezpieczeństwo. Na przykład limit w World Skydiving Centre to 90 kg.

2. Boisz się wysokości? Nie jest tak źle jak myślisz!

“Skok ze spadochronem to nie wchodzenie na drabinę”  wyjaśnia ekspert. Tak naprawdę, kiedy jesteś tysiące metrów nad ziemią wysokość staje się zaletą. “Jesteśmy tak wysoko, że to prawie nierealne”

Nasz ekspert zauważa, że chociaż większość debiutantów szybko zapomina o wysokości, mają inne wątpliwości. “Zazwyczaj przeraża ich samo wyskoczenie z samolotu”, przyznaje. Ale to normalne - początkujący nie muszą przejmować się wątpliwościami. “Są przypięci do instruktora, więc właściwie robimy wszystko za nich”

3. Gorzej poczujesz się na kolejce górskiej

Nawet jeśli masz skłonność do mdłości, skok ze spadochronem będzie dla Ciebie lepszy niż typowy roller coaster, ponieważ nie wjeżdżasz z powrotem na górę. Dzięki temu osoby skaczące ze spadochronem nie mają powtarzającego się uczucia spadania powiązanego z jazda kolejka górską i tylko nieliczni źle się czują po pierwszym skoku. Jeśli jednak pojawią się mdłości, najprawdopodobniej stanie się to podczas fazy powolnego, kołyszącego opadania.

4. Nie będziesz mieć problemów z oddychaniem

Zgodnie z tym, co mówi nasz ekspert, jedyny powód dla którego mógłbyś mieć problemy z oddychaniem podczas skoku, to jeśli wstrzymanie oddechu. “Nie ma różnicy między oddychaniem w samolocie i poza samolotem” zapewnił nas ekspert. Prędkość spadania dochodzi do 120 mil na godzinę i chociaż to może wywoływać niepokój, na pewno nie spowoduje problemów z oddychaniem.

5. Rozmawiaj z instruktorem, ale tylko jeśli masz na to ochotę.

Jeżeli niebo jest czyste, instruktorzy pokazują Klientom podczas skoku konkretne widoki. Podczas fazy opadania instruktor staje się przewodnikiem. Ale nie powinieneś odczuwać przymusu podtrzymywania konwersacji, jeśli po prostu chcesz cieszyć się widokiem. “Niektórzy ludzie są gadatliwi, inni wolą skakać w ciszy”. Niezależnie którym typem jesteś, instruktor nie poczuje się urażony.

6. Wyśpij się.

Przygotowanie się do pierwszego skoku jest proste: w skrócie, wszystko zrób tak jak zwykle. “Chcemy żebyś traktował dzień skoku jak normalny dzień” zapewnia nasz ekspert. To oznacza, że po prostu powinieneś wstać rano i zjeść śniadanie tak jak zwykle. Pamiętaj jednak, by położyć się wcześniej spać.

7. Zabierz swoje okulary.

Lub soczewki, jeśli ich używasz. Większość firm oferujących skoki ze spadochronem zapewnia gogle, które możesz włożyć na okulary, więc nie będziesz miał problemów z zamazanym obrazem podczas lotu.

8. Lądowanie jest zazwyczaj łagodne.

W ostatniej fazie lotu nasz ekspert delikatnie huśta klientów na boki, dzięki czemu lądują powoli i stabilnie. Debiutanci prawie zawsze skaczą w parze z instruktorem, który wie jak uczynić lądowanie najłagodniejszym jak to możliwe, więc nie musisz zakładać specjalnego obuwia.

9. Zaproś przyjaciół i rodzinę.

“Skok ze spadochronem to sport, który wymaga widowni”, mówi nasz ekspert. Większość firm oferujących skoki zazwyczaj ma specjalne punkty widokowe dla obserwatorów, więc nie zapomnij pomachać wszystkim oglądającym twoje efektowne lądowanie.