zamknij
Do 25% zniżki od ceny sprzedaży na urodę i fajne aktywności z kodem RELAKS25. Dziś koniec.
PRZEWODNIK GROUPONA PO WARSZAWA

Jak grać w paintball: poradnik dla początkujących.

AUTOR: Groupon Editors |22 maj 2017

Paintball ma moc sprawiania, że twoi przyjaciele stają się wrogami, ujawniania twojej odwagi w obliczu niebezpieczeństwa, oraz że twoja koszulka będzie bardzo brudna. Jest to dosyć intensywny sport.

Jest więc zrozumiałe, że osoba początkująca może czuć się przytłoczona przed pierwszą rozgrywką. Aby trochę rozjaśnić na czym to polega porozmawialiśmy z April Schwartz współzałożycielką Paintball USA, która często pomaga nowym graczom w poruszaniu się po polu bitwy. Z jej pomocą stworzyliśmy listę sprzętu, zasad i innych niezbędnych informacji o tym jak grać w paintball.

Jakiego sprzętu potrzebuję?

Nie musisz niczego kupować przed przyjazdem na pole gry, właściwie to jeśli to twój pierwszy raz, to nie powinieneś niczego kupować. Lepiej żebyś wypożyczył sprzęt, żebyś mógł sprawdzić czy paintball ci się podoba zanim zainwestujesz własne środki.

Typowy pakiet do wypożyczenia zawiera:

  • Marker paintballowy (inaczej broń paintbalową)
  • Maskę na twarz
  • Zbiornik na naboje z barwnikiem
  • Zbiornik z CO2 lub skompresowanym powietrzem, które zasila broń

Aby móc grać musisz też kupić naboje, możesz to zrobić na miejscu. Większość pól paintballowych zezwala na grę tylko z nabojami kupionymi u nich. Zasada ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na polu.

Ile paintball kosztuje?

Odpowiedź zależy od tego jak długo zamierzasz grać i jak impulsywny jesteś. Racjonalna stawka waha się od $40 do $80 za całodzienny dostęp do pola, sprzęt i naboje (chociaż często możesz znaleźć promocyjne oferty na Grouponie). Najbardziej może wahać się koszt amunicji, możesz zużyć od 250 do nawet 1000 naboi, co powoduje, że ich koszt będzie wahał się od $10 do $40.

Czy gra w paintball boli?

Z pewnością może boleć, jest jednak mnóstwo sposobów aby ból ten zminimalizować. Schwartz mówi, że powinieneś zakryć tyle ciała ile tylko możliwe. Powinieneś założyć kilka warstw ubrania, aby zminimalizować siłę uderzenia. Bluzy swetry, a nawet kilka t-shirtów założonych jeden na drugi mogą sprawić, że tylko lekko odczujesz uderzenie. Wiele pól paintballowych dodatkowo oferuje wypożyczalnię strojów ochronnych, takich jak kamizelki i rękawiczki.

W co się ubrać na grę w paintball?

Oprócz ubrania się na cebulkę, główna kwestia o której musisz pamiętać, to że jeśli nie będziesz starał się zakamuflować ubraniem będzie na straconej pozycji. Większość graczy ubiera się w kolory ziemi, oliwkowy zielony i inne naturalne kolory, aby wmieszać się w otoczenie podczas gry.

Powinieneś też uważnie dobrać obuwie. Zwykłe tenisówki są śliskie, więc powinieneś założyć buty które mają chropowate podeszwy. Buty powinny dobrze trzymać się nawierzchni, bo jest ona często pokryta kamieniami, łatwo jest się poślizgnąć i upaść.

Jakie zasady obowiązują w paintballu?

Istnieje wiele różnych odmian gry, ale prawie wszystkie mają kilka wspólnych zasad:

  • Nigdy z żadnego powodu nie zdejmuj maski z twarzy, gdy przebywasz na polu gry
  • Strzelaj w przeciwników tylko z ustalonej minimalnej odległości. Nie powinieneś też strzelać do graczy, którzy zostali już trafieni
  • Jeśli zostaniesz trafiony nabojem, który zostawi duży ślad odpadasz z gry (naboje które się od ciebie odbiją ale nie pękną i nie zostawią śladu się nie liczą). Podnieś ręce do góry żeby pokazać, że odpadłeś, jak sędzia cię zauważy zejdź z pola gry
  • Jeśl jesteś odpowiedzialny za to żeby samemu wskazać, że odpadasz, jest to ważne aby gra pozostała przyjacielską zabawą. Nie próbuj ścierać farby po byciu trafionym, bo możesz napotkać surowe konsekwencje. Niektóre pola pozwalają jednak na powrót do gry początkującym. Jeśli zostaniesz trafiony na początku możesz zetrzeć farbę i wrócić do gry.

 

Jakie są odmiany gry w paintball?

Eliminacja

W tej odmianie gra trwa dopóki jedna z drużyn nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Można w nią grać także indywidualnie, wtedy gra trwa do momentu w którym na polu bitwy zostaje ostatnia osoba, która staje się tym samym zwycięzcą.

Złap flagę

Celem w tej grze zespołowej jest wdarcie się na terytorium przeciwnika, zdobycie ich flagi i powrót do bazy. Alternatywnie, wygrać można eliminując wszystkich graczy z przeciwnej drużyny.

Scenariusz

Ta kategoria zawiera szeroką gamę gier, które obejmują wymyślenie konkretnej sytuacji i przypisanie celów każdej z drużyn. Na przykład, w scenariuszu “VIP” jedna z drużyn próbuje przeprowadzić któregoś z graczy do ustalonego punktu, podczas gdy druga drużyna stara się tego gracza wyeliminować. Zazwyczaj scenariusze są oparte na prawdziwych sytuacjach wojskowych.

Speedball

Bardziej niż konkretna rodzaj gry, jest to jej ogólny styl, ta odmiana odnosi się do każdej gry prowadzonej na specjalnym polu speedballowym, które jest mniejsze i bardziej płaskie oraz pozbawione zewnętrznej ochrony przez sztuczne przeszkody od tradycyjnego pola. Celem jest nagrodzenie gry zespołowej i agresywnej, taktycznej gry, a nie ostrożności i cierpliwości.

Są tuziny większych i mniejszych wariacji na temat gry w paintball, wiele pól paintballowych proponuje własne odmiany. Sprawdź stronę internetową pola albo zapytaj po przyjeździe o to jakie rodzaje gry są tam dostępne.